KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Daniel Herman zahájil dvoudenní pracovní návštěvu Rakouska
Zpět

Daniel Herman zahájil dvoudenní pracovní návštěvu Rakouska

Přidáno 7. 6. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 6. 6. 2016
Setkáním se svým protějškem, ministrem pro umění, kulturu, ústavu a média Mgr. Thomasem Drozdou, zahájil ministr kultury Daniel Herman v pondělí 6. 6. 2016 ve vídeňské budově Spolkového kancléřství svou dvoudenní pracovní návštěvu Rakouska. 

Oba ministři zhodnotili dosavadní bilaterální spolupráci v oblasti kultury. Shodli se na tom, že kulturní styky obou zemí jsou na velmi dobré úrovni, a že jejich společným cílem je i nadále tyto vztahy udržovat a prohlubovat. Konstatovali též výbornou spolupráci obou zemí jak v oblasti živého umění, tak i v oblasti památkové péče, literatury a muzejnictví.

„Rád bych ocenil vzájemnou spolupráci v oblasti živého umění, neboť Rakousko patří k našim tradičním koncertním destinacím České filharmonie, která se nyní v srpnu již po několikáté představí na významném hudebním festivalu v Grafenegu a poté v říjnu 2016 v Linci. Důležitá je pro nás také pravidelná účast na Mezinárodním knižním veletrhu Buch Wien, která se koná v listopadu, a kde ve spolupráci s Českým centrem ve Vídni pořádáme autorská čtení a nabízíme knihy renomovaných českých nakladatelství,“ uvedl Daniel Herman. „Neméně důležitá je i spolupráce v oblasti muzejnictví, kde naše společné aktivity pokročily zejména v oblasti bezpečnosti mobility sbírek,“ doplnil ministr kultury.

Daniel Herman ocenil i výbornou práci expertních týmů obou zemí v rámci příprav nadnárodních nominací, a to jak nominaci významných evropských lázeňských měst pro zápis na Seznam světového dědictví, tak i například nominaci modrotisku pro zápis na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví.

Při své návštěvě Vídně uctil Daniel Herman památku císaře Franze Josefa položením květiny na jeho hrob.

Za přítomnosti starosty a zemského hejtmana města Vídeň Michaela Häupla se zúčastnil odhalení pamětní desky slavného českého architekta a stavitele Josefa Hlávky na vídeňské adrese Opernring  6 (1010 Wien). „Společné kořeny, naše společná historie a naše společné hodnoty, které sdílíme, nelze vyloučit. Naopak, jsou stále přítomny v obou hlavních městech, a to je dobrá věc.  Josef Hlávka, kterého si dnes připomínáme odhalením pamětní desky, nebyl jen architekt a stavitel, ale byl i patronem a mecenášem řady institucí. Byl to člověk, který svými činy a svou usilovnou prací zanechal nezapomenutelný odkaz pro budoucí generace,“ řekl při této slavnostní příležitosti Daniel Herman.

Po skončení prohlídky výstavy v Schönbrunnu, věnovanou císaři Franzi Josefovi, se večer Daniel Herman setká s velvyslankyní Lichtenštejnského knížectví, J.E. princeznou Mariou-Piou Kothbauer.

Zítra se ministr kultury připojí k delegaci českého vicepremiéra pro výzkum, vědu a inovace Pavla Bělobrádka.  Na programu je jednání s protějškem vicepremiéra Bělobrádka, vicekancléřem Reinholdem Mitterlehnerem a setkání se zástupci rakouského parlamentu.

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK ČR

kategorie Tiskové zprávy