KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Daniel Herman se zúčastnil předávání cen laureátům projektu Roma Spirit 2016
Zpět

Daniel Herman se zúčastnil předávání cen laureátům projektu Roma Spirit 2016

Přidáno 12. 12. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 11. 12. 2016
Při příležitosti Mezinárodního dne lidských práv proběhl v sobotu 10. prosince v Pražské křižovatce slavnostní ceremoniál předávání cen laureátům Roma Spirit 2016.

V 6. ročníku Roma Spirit v České republice veřejnost nominovala rekordní počet 216 kandidátů a kandidátek, z toho 15 nominovaných postoupilo do užšího výběru. Ocenění bylo jednotlivcům a organizacím uděleno v pěti kategoriích; Nezisková organizace, Firma/zaměstnavatel, Osobnost, Média a Romská kultura. Účelem celé akce bylo ocenit snahy všech, kteří se podílejí na zlepšení situace Romů a Romek v České republice. Záštitu pro letošní ročník Roma Spirit 2016 poskytl ministr kultury Daniel Herman, pomocný biskup pražský Mons. Václav Malý a poslanec Parlamentu ČR pan Karel Schwarzenberg. 

Ceny 6. ročníku Roma Spirit 2016 v ČR převzali profesor Ctibor Nečas, R-Mosty, Evangelická akademie VOŠ sociální práce a SOŠ, Richard Samko a Olga Fečová.

Daniel Herman: „Je mi velkou ctí, že jsem mohl  převzít záštitu nad letošním ročníkem Roma Spirit. Velmi si  vážím práce všech lidí, kteří se angažují v pomoci a podpoře všech, kteří pomoc potřebují, ať to jsou lidé, žijící v sociálně vyloučených lokalitách, či ti, které jakkoli společnost odmítá. Romská menšina obohacuje evropskou mozaiku národů po staletí odlišnými, krásnými tradicemi, obdivuhodným uměním; byla krutě decimována hrůzami holocaustu jen pro svůj etnický původ; proto vyčleňování Romů z plnohodnotného života pouze kvůli původu a jinakosti rozhodně nemá žádné opodstatnění a je nepřijatelné, máme-li se považovat za civilizovanou zemi a civilizované lidi."

Letošní mezinárodní ocenění v České republice realizovala Nadace Michaela Kocába ve spolupráci s Otevřenou společností, o.p.s. a Muzeem romské kultury, příspěvkovou organizací Ministerstva kultury.

Své apoštolské požehnání cenám Roma Spirit 2016 v České republice a ujištění o své modlitbě poslal papež František. Ceremoniál v Pražské křižovatce  podpořila i americká romská spisovatelka Oksana Marafioti, která do USA s rodinou emigrovala ve svých patnácti letech.


Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

kategorie Tiskové zprávy
štítky Daniel Herman