KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Daniel Herman předal ocenění Artis Bohemiae Amicis etnologovi Jiřímu Langerovi
Zpět

Daniel Herman předal ocenění Artis Bohemiae Amicis etnologovi Jiřímu Langerovi

Přidáno 5. 12. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 4. 12. 2016
Ministr Herman ocenil Jiřího Langera při příležitosti otevření nové stálé expozice, věnované lidovému oděvu a textiliích v rožnovském Valašském muzeu v přírodě, které je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury.

Ministr kultury Daniel Herman se dnes  zúčastnil slavnostního otevření nové stálé expozice Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm s názvem „Jak jde kroj, tak se stroj“.  Unikátní výstava se věnuje problematice lidového oděvu a textilií na moravském Valašsku.  Návštěvníci se při její prohlídce seznámí s různorodostí a krásou textilií a součástek tradičního i civilního oděvu, které užívali naši předci při různých příležitostech v období přibližně od konce 18. století do poloviny 20. století.

Při slavnostním otevření expozice předal Daniel Herman ocenění  Artis Bohemiae Amicis významnému českému etnologovi a historikovi PhDr. Jiřímu Langerovi, CSc., a to za dlouholeté zásluhy o systematickou prezentaci a poznání české kultury u nás i v zahraničí.

„Jsem velmi rád, že mohu předat toto ocenění právě Jiřímu Langerovi, který je řadu let jednou z nejvýznamnějších osobností českého národopisu, a který svým rozsáhlým dílem ovlivnil řadu etnografů zabývajících se lidovým stavitelstvím a problematikou muzeí v přírodě.  S jeho osobou je v uplynulých 30 letech spojeno studium lidové hmotné kultury a to nejenom na Moravě a ve Slezsku, ale i na severním Slovensku a v oblasti česko-slovenských Karpat.  Nesmírně si vážím Vaší celoživotní práce, která je  obdivuhodná a bezpochyby Vás řadí mezi klíčové postavy u nás i ve světě,“ uvedl Daniel Herman při předávání ceny panu Jiřímu Langerovi.


Simona Cigánková, tisková mluvčí MK ČR

Seznam oceněných zde.
Podrobné informace o výstavě naleznete zde.

kategorie Tiskové zprávy