KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Daniel Herman dnes na návštěvě Ukrajiny
Zpět

Daniel Herman dnes na návštěvě Ukrajiny

Přidáno 16. 12. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 15. 12. 2016
Dnešní pracovní návštěvu Ukrajiny zahájil Daniel Herman v Kyjevě, kde se setkal s představiteli ukrajinského kulturního života.

V dopoledních hodinách za účasti ministra kultury Ukrajiny pana Jevhena Nyščuka, náměstka starosty Kyjeva, představitelů ukrajinského parlamentu a dalších hostů, odhalil Daniel Herman pamětní plaketu na bulváru, který je od letošního listopadu nově pojmenován po Václavu Havlovi. O jeho přejmenování rozhodli kyjevští zastupitelé. Bulvár Václava Havla se nachází v Solomenském obvodu v západní části ukrajinské metropole. Při slavnostním ceremoniálu poděkoval ministr Herman všem přítomným a v krátkém proslovu připomněl odkaz Václava Havla, jeho postoje a vztah k Ukrajině.

Daniel Herman, ministr kultury: „Václav Havel vždy s Vaší zemí hluboce prožíval vše, co se zde odehrávalo. Dnes, když Ukrajina bojuje za demokracii, je poselství Václava Havla aktuálnější než kdy jindy. Prezident Havel podporoval Ukrajinu na cestě ke svobodě, zdůrazňoval vždy, že má právo na to rozhodovat sama o sobě a o svém budoucím směřování, i svobodně se rozhodnout o tom, čeho chce dosáhnout. Je krásné, že se prezidentu Havlovi zde u Vás dostává takové cti. Chci poděkovat všem, kteří iniciativu pojmenování bulváru po prvním prezidentu České republiky a ideu odhalení jeho plakety zde uvedli v život. Velice si toho vážím.“

Po odhalení pamětní plakety na bulváru Václava Havla odjel český ministr kultury  do komplexu chrámu sv. Sofie v Kyjevě. Tato pozoruhodná stavba je nejstarším zachovaným chrámem na Ukrajině. Díky své unikátní mozaikové a freskové výzdobě z 11. století o celkové rozloze 260 m2 je nejkompletnějším a nejzachovalejším celkem tohoto typu na světě vůbec. Patří k nejvýznačnějším křesťanským chrámům středověku. V roce 1990 byl společně s Kyjevsko-pečerskou lávrou zařazen do prestižního seznamu světového dědictví UNESCO. Zde se Daniel Herman setkal s náměstkyní ministra kultury Ukrajiny paní Tamarou Mazurovou; hlavním bodem jejich setkání byl podpis Ujednání o spolupráci v oblasti kultury mezi oběma zeměmi do roku 2020.

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

kategorie Tiskové zprávy