KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Další vábničky pro migranty
Zpět

Další vábničky pro migranty

Přidáno 14. 1. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
14.1.2016 Právo Marian Jurečka
Německý ministr pro místní rozvoj v rozhovoru pro deník Bild z 9. ledna prohlásil, že Evropská unie se musí připravit na příchod dalších osmi až deseti miliónů uprchlíků.

Odhaduje, že do Evropy přišlo teprve asi deset procent lidí, kteří k nám směřují. Podle jeho názoru je jedinou naší možností, která nám Evropanům zbývá, masivně investovat do jejich integrace. Navrhuje vytvořit speciální fond, do kterého všechny státy EU vloží desítky miliardy eur na řešení integrace uprchlíků.

Bohužel tyto jeho návrhy jsou doslova krystalicky čistou ukázkou chybné politické úvahy. Je to politika, která je jednou z příčin problémů, které dnes v Evropě máme. V prvé řadě tím vlastně pan ministr říká, že milióny lidí, kteří se údajně k nám chystají, klidně mohou přijít a Evropané se o ně postarají.

Podobná vyjádření logicky vyvolají další vlnu uprchlíků, podobně, jak se to stalo u výroků paní kancléřky Merkelové. Pomocí sociálních sítí si to všichni potenciální migranti sdělí a řeknou si: „Podívejte se, Evropané na nás čekají a zaplatí nám integraci, nebo přesněji zdravotní péči, vzdělání, rekvalifikaci a ubytování.“ Za druhé tím pan ministr říká, že v EU neexistují hranice a že nedokážeme zastavit nelegální pohyb lidí. Neboli: „Ať už jsi z Afriky, Asie, Blízkého východu, můžeš přijít, protože v Evropě si nejsou schopni hlídat své hranice.“

Místo abychom miliardy eur investovali do naší bezpečnosti, do posílení vnější hranice EU nebo do vytvoření nového „Marshallova plánu“ pro Afriku a Blízký východ, aby tamní společnosti mohly lépe zvládnout negativní důsledky klimatických změn, tak vytváříme další vábničky pro milióny lidí doslova z celého světa. To je ovšem začarovaný kruh, ve kterém se jednoho dne uškrtíme i s těmi uprchlíky.
Velmi často se setkávám s argumentem, že i Evropané v 19. a 20. století v miliónech odcházeli do Spojených států, Kanady nebo Austrálie. A tamní společnost to také musela zvládnout. Ovšem má to jeden zásadní háček: integraci si tehdejší migranti platili sami.

Nikdo jim neplatil rekvalifikace, vzdělání, zdravotní péči. Lidé se museli postarat sami o sebe. Srovnávat to se současnou migrační vlnou proto není možné. Naším cílem musí být zastavit nekontrolovatelný pohyb lidí do Evropy.

Migrace je přirozená a prospěšná, ale musí být pod kontrolou a důsledně řízená. Integrace je až druhým krokem. Politici EU proto musí dát jasný signál, že to, co se stalo v roce 2015, se již opakovat nebude. Pokud toto nepochopíme, nebudou přicházet milióny lidí, ale desítky miliónů.

kategorie Z médií