KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Chceme narovnat diskriminaci pracujících rodin s dětmi, říká Bělobrádek
Zpět

Chceme narovnat diskriminaci pracujících rodin s dětmi, říká Bělobrádek

Přidáno 3. 10. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
1.10.2016 zpravy.iDNES.cz Josef Kopecký; foto:  Petr Topič, MAFRA
Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek hájí návrh, aby lidé, kteří mají více dětí, platili nižší sociální odvody a naopak. „Chápu, že jsou lidé, kteří nemohou nebo nechtějí mít děti. Ale na druhou stranu rodina, která má děti, má pak na hlavu příjem nižší než průměrný penzista,“ řekl. Před volbami přichází i s tím, že zubní pohotovost má být v každém okresu.

Před volbami vaše KDU-ČSL slibuje voličům třeba jednotnou jízdenku na veřejnou dopravu v kraji, jak na autobusy, tramvaje, tak vlaky. Proč taková praktická věc, která by ulehčila život hlavně lidem z venkova, nefunguje po celé zemi už dávno?

Protože se k tomu některé kraje neodhodlaly a nebyla to jejich priorita. V některých krajích to funguje. Ne vždy je to ale dotaženo do konce, protože pak vždy záleží na tom, jak se napojíte na metropoli. Takže v některých případech jsou úvahy, které jdou až do takových detailů, jestli na hranicích toho města lidi nevysadit, aby nastoupili do MHD, aniž by ty autobusy zajížděly až do center, zatímco u vlaků to není takový problém. My jsme se k mému zklamání nedokázali propojit v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, kde by to mělo ještě větší smysl a kde ty systémy jsou. Problém je v tom, že někde mají systémy, které nejsou úplně kompatibilní. Jsou už okresy, kde se zubaři začíná být problém

Přicházíte i s tím, že by zubařská pohotovost, lékárny a lékaři měli být dostupní v každém okrese. Jak to chcete dokázat?

Je to vždy otázka nabídky a poptávky. Je možno zasubvencovat nějakou novou ordinaci, pokusit se ji zaplatit nebo přispívat na její provoz, protože už se objevují okresy - není to celorepublikový problém - ale víme, že jsou okresy, kde už se zubaři začíná být problém.

Ještě jedna věc z vašeho volebního programu. Říkáte, že na úřadech a v městských firmách vytvoříte více menších pracovních úvazků, aby bylo možno lépe skloubit čas na rodinu a práci. Kolika lidem by to podle vašeho odhadu mohlo pomoci?

Neumím odhadnout, jak by to bylo celorepublikově. Ale určitě by to byly v kraji desítky úvazků. Myslím si, že každý stojí za to a že kraje by měly jít příkladem. Dva částečné úvazky často mají vyšší výkon než jeden celý, protože rodič si odchází od rodiny tak trochu oddechnout do práce, neztratit kontakt, a pak se zase těší domů, takže ta intenzita práce je pak vyšší.


Strany před krajskými volbami slibují různé věci, třeba že zastaví migraci. Myslíte si, že téma migrace a migrantů do Evropy bude mít v těchto volbách nějakou váhu?

Je to určitě věc, která rozpoutala celospolečenskou debatu, ale nemyslím si, že to bude mít zcela zásadní vliv na rozhodování voličů, protože vidí, že celoevropský problém tady je a nelze ho bagatelizovat v žádném případě, ale Česká republika není tímto náporem přímo zasažena a navíc vláda dělá velmi racionální kroky. Posilujeme jak rozpočet, tak personálně policii, armádu i tajné služby. To znamená, v tomto směru nic nezanedbáváme. Připravujeme se i na to, kdyby došlo k nějaké eskalaci, abychom byli připraveni na různé varianty. Nepůjdeme do koalic s komunisty a s radikály či extremisty

Jaký typ krajských koalic bude KDU-ČSL preferovat po volbách?

Určitě se nechceme podílet na vládě s komunisty a s radikálními nebo extremistickými stranami. Vše ostatní je otázka výsledku voleb, programových průniků a dost často i personálního složení jednotlivých kandidujících stran.

Vy sám kandidujete za svou stranu v Královéhradeckém kraji. Co byste udělal, kdyby lidé svými hlasy vás vynesli úplně nahoru a dali vám tím najevo, že by chtěli, abyste spíše než vicepremiér byl hejtman? Jak byste se zachoval?

Vzhledem k tomu, že před čtyřmi lety, když jsem ještě nebyl tak známý jako nyní, jsem měl víc preferenčních hlasů než tehdejší i pozdější hejtman, tak ta možnost tady zůstává, ale udělal bych to, co jsem slíbil. Mám zájem být dál řadovým zastupitelem Královéhradeckého kraje jako doposud.

A vicepremiérem.

Ano, to počítám, že budu pokračovat, jak jsme se dohodli s manželkou a dá-li politická situace a vyšší moc, budu pokračovat do konce volebního období. Neúspěch by bylo 60 a méně krajských mandátů

Kde je pro vás hranice, co je úspěch a co neúspěch v krajských a senátních volbách?

Neúspěch je 60 a méně krajských mandátů, které jsme dosáhli v minulých krajských volbách pro KDU-ČSL, a pokud bychom neobhájili dva senátní obvody, v podstatě můžeme říkat i tři, protože s podporu KDU-ČSL kandidovala i současná členka našeho senátního klubu Míla Horská, která kandiduje za nestraníky s naší podporou. Já s tím ale nepočítám. Myslím, že máme velkou šanci v krajích posílit už z toho důvodu, že ačkoli nepřeceňuji předvolební průzkumy, tak to vypadá, že se vrátíme ve středních Čechách a v Plzeňském kraji. Není to vyloučeno ani v Libereckém a v Karlovarském kraji.

Co bude klíčové pro výsledek voleb? Nejen pro vás, ale i obecně?

Jestli lidé budou chtít přijít k volbám, to bude rozhodující.


Pojďme k vládě. Vy osobně jste před pár dny spolu s kolegou, ministrem zemědělství Marianem Jurečkou vzbudili trochu rozruch tím, že jste ohlásili snížení DPH na základní potraviny a na pivo, pak se to nějak zamotalo a vy jste se omlouvali. Jak to dopadne? Dohodne se na tom tato koalice?

Marian Jurečka je v tom naprosto nevinně a „zvojtil“ jsem to já, protože jsme se dohodli s partnery na té variantě snížení DPH na 15 procent u piva a na tom, že od roku 2018 by se měla snížit DPH na potraviny, jako na verzi, kterou probereme uvnitř svých stran. Já jsem to mylně interpretoval, že to je už dohoda předsedů koaličních stran, že je to už napevno. Nižší DPH by se týkala piva, které je točené. Jde o 150 milionů

Už jste to probrali ve vaší straně?

Jistě a je tu mylná představa, že snížení DPH na pivo automaticky znamená snížení ceny. Jde i o to, aby to bylo adekvátní, mělo by se to týkat jen točeného piva. Podle ministerstva financí je to záležitost 150 milionů korun ze státního rozpočtu, což není nějaká dramatická částka vzhledem k celkovému rozpočtu. Nicméně jestli se na tom dohodneme, to ještě těžko říct.

Jaké jsou teď vztahy v koaliční vládě. Myslíte, že spolu budete schopni vydržet až do konce volebního období?

Předpokládám, že ano, protože jsme prošli lecčíms. Teď je situace klidnější, než bývala v jiných momentech. Uvidíme, jak to bude teď po volbách. Vyrovnaný rozpočet by mohl být, ale odnesly by to penze

Vláda poslala do parlamentu rozpočet se schodkem 60 miliard korun a to v době hospodářského růstu. Řada lidí by si mohla myslet, že schodek by mohl být výrazně nižší, nejen opozice. Ministr Babiš řekl v rozhovoru pro iDNES.cz, že by klidně postavil i vyrovnaný rozpočet, ale že mu to partneři nechtěli povolit, že naopak tlačili na schodek 85 miliard. Je to pravda?

Já si taky dovedu představit vyrovnaný rozpočet, jenom je otázka, jestli nebudeme valorizovat penze, jestli se nebudeme snažit personální krizi ve zdravotnictví řešit tím, že přidáme lékařům, jestli budeme dál učitele brát tak, že budou jako vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří pracují pro lepší budoucnost země, odsouzeni do nižší střední třídy. Je otázka, na co ty peníze dáváme. Samozřejmě já bych našel celou řadu opatření, která, ačkoli je to nějaká dohoda, tak to není úplně po mé vůli, ale je to tak, že se nakonec musíme nějak shodnout. Takže ano, je jistě možné dát rozpočet vyrovnaný. Pojďme škrtnout penze, pojďme snížit penze a budeme mít vyrovnaný rozpočet.

Je pravda, že někdo chtěl schodek 85 miliard korun, jak říká Babiš?

Já o tom nevím. Kdo jednou za čas prodává párky, měl by být z EET vyňat

Co by KDU-ČSL ještě ráda ve vládě prosadila do konce volebního období?

Byli bychom rádi, kdyby došlo k zavedení minijobů. Aby u těch nejmenších, jako jsou maminky na mateřské a podobně, nebo když třeba máte stánek a prodáváte párek a pivo na fotbale jednou za čtrnáct dnů, nebyla nutná elektronická evidence tržeb. Ministerstvo financí nás neustále odkazuje na to, že to nemůžeme řešit do doby, než začne ta první fáze, takže uvidíme. Ale co je pro nás podstatné, je to, aby se vrátily daňové slevy pro živnostníky danící paušálem. Je nutné, abychom pokračovali ve stabilizaci zemědělství, které kvůli vnějším okolnostem prožívá asi největší krizi za dvacet let. Je evidentní, že musíme pokračovat v narovnávání situace v kultuře, kdy podstatná část pracovníků zde dělá za velmi mizerné platy.

Do koalice a do vlády jste šli s tím, že by se výše sociálních odvodů měla odvíjet od toho, kolik mají lidé dětí. A že lidé, kteří mají dětí víc, by platili nižší odvody. Bezdětní by naopak platili víc. Kde se to zadrhlo?

To je systém, který vychází z naší důchodové reformy. My jsme přesvědčeni o tom, že celospolečenský význam porodnosti je evidentní. Chápu, že jsou lidé, kteří nemohou nebo nechtějí mít děti. Ale na druhou stranu rodina, která má děti, má pak na hlavu příjem nižší než má průměrný penzista. Jde jen o to, abychom nešli formou dávek, ale ti, kteří chodí do práce a starají se o děti, měli nižší odvody.

Proč se to ale v koalici zadrhlo?

Ono se to zadrhlo ne v koalici, ale pořád to ještě není dotažené v Potůčkově důchodové komisi. Některé strany to bojkotují nebo tam ani nechodí a narazilo to u hnutí ANO, které říká, že je to diskriminace bezdětných. Já říkám, že to je narovnání podmínek pro pracující s dětmi. Zálohové výživné by zvýšilo motivaci pro rozchod párů

Pro premiéra Sobotku je prioritou do konce volebního období vyřešit zálohové výživné pro samoživitele, zejména pro samoživitelky, které nedostávají alimenty na děti, a zákon o sociálním bydlení. Bude to KDU-ČSL podporovat?

Pokud jde o sociální bydlení, máme zásadní problém. Máme přes 300 starostů a oni mají se sociálním bydlením, tak jak je koncipováno, velký problém. Dohoda nebude jednoduchá. Co se týká zálohového výživného, je ta rozpolcenost značná. Na jedné straně se děti často stávají rukojmím toho, že se rozejdou ve zlém otec a matka, dost často se stává, že otec jde radši do vězení, než aby platil, ale tím důvodem není to dítě, ale matka, se kterou se rozešli. Na druhé straně, v zemích, kde k tomu přistoupili, se významně zvýšila motivace pro rozchody párů.


V parlamentu prošla napříč přísnější verze zákona o střetu zájmů a vytvořila se přitom ad hoc koalice ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a ODS. Pro šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska je takováto varianta koalice „antibabiš“ ideální i po volbách do Sněmovny. Je to podle vás reálné?

Musím se přiznat, že vláda, ve které bude sedět Bohuslav Sobotka, Miroslav Kalousek, Pavel Bělobrádek a Petr Fiala, se mi jeví jako dost nepravděpodobná.

Existuje možnost, že byste v příštím roce neobhajoval post předsedy KDU-ČSL nebo už je jisté, že do toho znovu půjdete?

Oznámím to v nejbližších týdnech kolegům ve straně. Je správné, aby to věděli jako první oni. TOP 09 už neřešíme, návrat Kalouska by byl problém

Jaké jsou teď vztahy vaší strany s TOP 09, kterou vytvořil Kalousek s pomocí Karla Schwarzenberga tím, že odvedl své stoupence do nové strany? Je možné, že se někdy zase ty dvě strany spojí do jedné?

Když to hodnotím zpětně, tak myslím, že bylo dobře, že k tomu došlo. Tehdy jsem to prožíval dost zklamaně. Nicméně to pomohlo KDU-ČSL. Uvnitř strany už topku neřešíme. Možná oni víc řeší nás, než my je.

Kdyby třeba jednou Kalousek z jakéhokoli důvodu požádal o znovupřijetí do KDU-ČSL, byl byste pro?

On by k lidovcům zpátky jistě nechtěl a myslím, že by to byl i dost problém. Do budoucna by nějaké fúze měla smysl, ať na bázi koaliční nebo jinak, ale myslím, že by bylo třeba pokračovat diferencovaně. Je škoda, že tu je roztříštěnost středopravého prostoru, nějaká CDU by tomu slušela, nicméně je třeba se vždycky podívat na personální složení. Podívejte se, jak dopadla Čtyřkoalice.

Vědí už lidovci, koho budou chtít podporovat při volbě hlavy státu? Bude to Michal Horáček nebo někdo jiný?

My určitě počkáme. Ještě ani Michal Horáček oficiálně nepotvrdil, i když z toho, jakým způsobem se prezentuje, se dá očekávat, že kandidovat bude. Uvidíme, jací kandidáti se ještě objeví. Já osobně preferuji variantu nestavět vlastního kandidáta, ale podpořit toho, který nám bude nejvíc programově hodnotově blízký.

kategorie Z médií