KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Česko-čínské vztahy
Zpět

Česko-čínské vztahy

Přidáno 11. 11. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
10. 11. 2016 ČT Máte slovo
Návštěva tibetského duchovního vůdce v Česku vyvolala v minulém měsíci bouřlivé reakce. Především pak jeho přijetí ministrem kultury, na které reagovali čtyři nejvyšší ústavní činitelé prohlášením, že se nejedná o změnu oficiální politiky ČR a nebude tím ani ohroženo partnerství s Čínou z naší strany.

Jak roste čínská ekonomika, tak rostou i snahy naší podnikatelské sféry, podporované politiky, probudit zájem čínských investorů o naši republiku a zároveň pomoci našim firmám etablovat se v Číně. Podle ústavních činitelů bylo prohlášení nezbytné pro zachování strategického partnerství.

Podporujete česko-čínské vztahy nebo máte výhrady? Jde o výhodné, či riskantní ekonomické a politické spojení? Jde jen o obchod a je nutné se Číně podřizovat? Mohlo opravdu přijetí jednoho muže ohrozit dohodnuté investice a partnerství mezi našimi zeměmi? Šlo o významné porušení pravidel, nebo je to projev diktátu ze strany cizího státu a zasahování do naší suverenity?

Daniel Herman: "Naše ekonomika je skutečně vývozní. Je to tak. 82 % našeho vývozu směřuje do zemí Evropské unie, 32 % pouze do Německo a jak už tady zaznělo, 1 % nebo 1,2 do Číny. To znamená, to jsou ta konkrétní čísla. Já myslím, že je třeba vítat rozvoj obchodních vztahů s kýmkoliv, ale nezatahovat do toho politiku. To je to, o čem já mluvím."

Záznam pořadu naleznte ZDE.

kategorie Z médií