KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Bezpečnostní konference v Německu
Zpět

Bezpečnostní konference v Německu

Přidáno 15. 2. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
12.2.2016 22:00 ČT 24 Události, komentáře
V Mnichově začal 52. ročník konference o bezpečnosti – za přísných bezpečnostních opatření. Do bavorské metropole se sjelo přes 20 šéfů států a vlád a trojnásobek ministrů obrany a zahraničí. Česko tam vyslalo šéfa diplomacie Lubomíra Zaorálka. Horkých témat k probrání mají státníci hned několik – předně válku v Sýrii, boj s Islámským státem a s tím spojené hrozby terorismu a také konflikt na Ukrajině.

Jak (ne) bezpečný je dnešní svět a o jakých dalších věcech se bude v Mnichově mluvit? Zeptali jsme se předsedy výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Benešíka /KDU-ČSL/, místopředsedy výboru pro obranu Bohuslava Chalupy /ANO/, poslance Zdeňka Ondráčka /KSČM/ a také generála Františka Mičánka z Univerzity obrany.

NATO hodlá posilovat přítomnost na východě aliančního prostoru. Je to nezbytné?
Ondřej Benešík: "Je to minimálně preventivně nezbytné, ano. Aliance má právo na to, aby na svém území měla své vojáky. To je prostě vše. Vojáci NATO působí v zemích, které jsou členskými státy NATO, popřípadě v zemích, jejichž vlády požádají o takovou přítomnost, každý pohyb je hlášen, nikdy nepřekračují hranice nelegálně, tak jak to dělají některé jiné země. Jejich letadla létají bezpečně, neruší vzdušné prostory, tak jak to dělají letadla jiných zemí."

Záznam pořadu naleznete ZDE

kategorie Z médií