KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Bělobrádek: Prasárny si líbit nenechám
Zpět

Bělobrádek: Prasárny si líbit nenechám

Přidáno 19. 2. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
19. 2. 2016 Týdeník ECHO, Foto: Jan Zatorsky
Roste z vicepremiéra Bělobrádka Sobotkův a Babišův Lux? Jak si umí pohlídat svého zástupce ministra Jurečku, který s Babišem už několikrát kooperoval?

Místopředseda vlády a šéf lidové strany Pavel Bělobrádek porušil minulý týden jedno nepsané tabu Sobotkovy vlády: na ministry hnutí ANO se frontálně neútočí, protože by se mohl zlobit jejich šéf Andrej Babiš. Bělobrádek nicméně vyzval ministra obrany Martina Stropnického, který předtím veřejně přiznal výměnu tří zadržovaných Libanonců za pětici Čechů unesených loni v Libanonu, aby zvážil rezignaci. Meč zkřížil i s ministryní práce Michaelou Marksovou-Tominovou (ČSSD), tentokrát kvůli tzv. genderové výchově v českých školách. V rozhovoru s Týdeníkem Echo hovoří i o Babišově střetu zájmů. 

...

Jak přistupujete k návrhu poslance za TOP 09 Martina Plíška, který chce zakázat firmám, v nichž má člen vlády víc než deset procent majetku, účast ve státních zakázkách?

Principiálně se mi to zdá v pořádku. Působení Andreje Babiše v politice je sice legální a rozhodně bych nechtěl, aby vznikl Lex Babiš, tedy zákon napsaný proti jednomu člověku. Ovšem takové propojení mediální, hospodářské a politické moci prostě dobré není. Už jsme to trochu viděli u Věcí veřejných – a to ještě bylo v relativně malém měřítku. Přijde mi absurdní, když ministr Jurečka musel jako živnostník zrušit svoje podnikání a převést ho na manželku, že náš poslanec Ivan Gabal zrušil svoje podnikání, a současně že majitel Agrofertu může dál podnikat. To je konkrétní nerovnost mezi Marianem Jurečkou a Andrejem Babišem. Jurečka musel skončit jako OSVČ, přitom hospodařil na statku s pěti vlastními a dalšími 25 obhospodařovanými hektary. A druhý nejbohatší Čech Babiš i přesto, že je ve vládě, může podnikat dál?!

Takže co s Plíškem?

Je otázka, jestli je návrh pana Plíška dobře napsaný, jestli nevykazuje příliš legislativně-technických vad, zda počítá s převedením majetku do svěřeneckých fondů… Zrovna si ho analyzujeme. Ale myslím, že bude velká vůle ho podpořit. Takové úpravy mají i v jiných zemích, někdy daleko komplexnější.

Jak se Babišův konflikt zájmů za ty dva roky projevil, stal se řekněme v ekonomice z potenciálního konfliktu zájmů skutečný, hmatatelný problém?

Evidentně ano, veřejné zakázky, dotace, celá řada věcí… Nebo si vezměte zdravotní pojištění, což bychom asi taky měli považovat za veřejné finance, že? V tom případě bychom ale měli udělat něco s oplodňovacími klinikami, protože ty údajně vlastní většinově Babiš. A je absurdní, abychom kvůli Andreji Babišovi museli všechny tyto kliniky vyjímat z veřejného zdravotního pojištění. Takže je otázka, co všechno by mělo být v zákonu o střetu zájmů zahrnuto.
...
Celý rozhovor s předsedou KDU-ČSL si přečtěte v aktuálním vydání TÝDENÍKU ECHO nebo ZDE:

kategorie Z médií