KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Bartošek: Kapitalisté s patentem na rozum trhají demokracii na cucky
Zpět

Bartošek: Kapitalisté s patentem na rozum trhají demokracii na cucky

Přidáno 27. 6. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
25.6.2016 Právo Oldřich Danda
Místopředseda Sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek věří, že voliči ocení snahu lidovců uklidnit situaci v rozhádané koalici. V rozhovoru pro Právo nenechává na šéfovi ANO Andreji Babišovi nit suchou, ale nevidí důvod rozpouštět koalici.

* Když se dva perou, třetí se směje. Platí toto přísloví i pro vás v koaliční vládě?

Jednoznačně ne. My hrajeme aktivní, důležitou a hlavně zklidňující roli. Do situace vnášíme zdravý racionální pohled třeba v tom, když říkáme, ať se lidé nepletou navzájem do svých kompetencí a respektují vzájemně svá ministerstva. A na druhou stranu současně říkáme, že každé rozhodnutí s sebou nese zodpovědnost, a když to rozhodnutí bude špatné, nechť se z toho vyvodí osobní zodpovědnost.

* Nevyhovuje vám souboj ANO a ČSSD o policii? Politicky na tom můžete vydělat.

Nevyhovuje, protože tím trpí politika jako taková a trpí tím atmosféra v České republice. Co je pozitivního na tom, že se hádají už několik týdnů? Lidé mi říkají, že se v situaci nevyznají. Na tom není nic pozitivního. Každému, kdo těží z rozkolu, se to jednou vrátí. Nebylo by správné, abychom jakýmkoliv způsobem ten rozkol podporovali nebo z něho populisticky těžili.

* Říkáte, že se snažíte uklidňovat situaci, ale mám pocit, že spíš nevíte, na čí stranu se přiklonit.

Já odmítám roli, v které bychom pískali souboj mezi sociální demokracií a hnutím ANO. Pomáháme najít východisko ze situace.

* Jak jste vnímal, když se zčistajasna začalo mluvit o tom, že policie chystá bleskovou reorganizaci?

Jak to mám vnímat? Je to plně v kompetenci policejního prezidenta a ministra vnitra. Mám přijít na ministerstvo zahraničních věcí a říct: mně se nelíbí, jakým způsobem zaujímáte stanovisko k boji s Islámským státem? Mám jít na ministerstvo průmyslu a obchodu a říct: mně se nelíbí, jakým způsobem řešíte energetickou koncepci?

* Podle kritiků nejen z hnutí ANO je podezřelé, že to nehlásili dopředu.

S tím já se nedokážu ztotožnit, co já mám informace, tak policejní reforma byla připravovaná mnoho let.

* Ale v projednávané policejní koncepci nebyla.

Mohu pouze říct, že to byl proces, který byl plánován mnoho let a nastal teď.

* Takže pro vás bylo překvapením, když hnutí ANO kolem toho udělalo takový humbuk?

Role hnutí ANO, to je kapitola sama o sobě. Co si můžete myslet o politické straně, která jeden den přichází s tím, že z vlády vystupuje, druhý den přijde s tím, že ve vládě zůstává? Jeden den její ministr odstupuje, druhý den zůstává. Potom přichází s tím, že odstupují z koaliční smlouvy, ale nechávají si ministerstva. Z pohledu řadového občana bych byl tímto chováním značně znechucen. Takto se prostě politika nedělá. Takto se země nespravuje. S hnutím ANO přišlo do politiky nerespektování standardních demokratických procesů a kompetencí, přišla s tím z mého pohledu velká míra chaosu. Vezměte si svolání sněmovního výboru pro bezpečnost. Předseda je v zahraničí, stačilo počkat do příštího týdne nebo o tom předsedu informovat. Je správné, že byl výbor svolán, ale proč obešli standardní způsoby řízení? Jsem přesvědčen, že tu jsou organizace a lidé, kteří do celého systému vnášejí chaos a chtějí z něj těžit.

* Myslíte si, že ANO ovládá organizace, které chtějí vyvolat chaos a těžit z toho?

Já osobně jsem to nazval klub angažovaných kapitalistů. Je tu skupina lidí, kteří dosáhli určitého majetku, vlastní stovky miliónů, miliardy a najednou dospěli k názoru, že díky tomu, že jsou tak úspěšní, mají patent na rozum a vědí, jak spravovat zemi. Mám velký respekt k tomu, jak jsou úspěšní v byznysu. Byznys ale není politika. A jestliže tento klub angažovaných kapitalistů používá občanské aktivisty tu z pravé strany, tu z levé strany, kteří napadají demokratické principy a řád, který ve společnosti je, tak ve své podstatě ohrožuje demokracii a svobodu a trhá je na cucky. Jestliže vlastníte firmu, rozhodnete, lidi přijmete, propustíte, reorganizujete – prostě proto, že vám to patří. Tam se nepotřebujete domlouvat. Demokracie, to je umění tvořit dohody, a jestliže říkám umění tvořit dohody, znamená to tvořit stabilitu.

* Koho máte na mysli. Andreje Babiše, Radima Jančuru?

To necháme na fantazii čtenářů, ale sledujte ten proces, který tu je již nastartovaný. Představa, že v roce 1989 nebo v devadesátých letech jsme vyhráli souboj o demokracii, je mylná. Demokracie je nikdy nekončící proces hlídání práv občanů, svobody společnosti, protože vždycky stojí ve frontě ti, kteří jsou připraveni vzít si té moci víc, než kolik jim po právu náleží, a je vcelku jedno, jak to udělají. Máme z historie mnoho zkušeností, kdy menšina si urvala moc většiny. Např. komunisté v osmačtyřicátém.

* Dneska myslíte, že o to usilují oni angažovaní kapitalisté?

Jediné, co k tomu mohu říci, je, aby každá část společnosti i politiků plnila tu roli, kterou má. Jsem třeba velice rád, že v současné policejní krizi funguje prezident jako ten, kdo stmeluje. To je podle mě role prezidenta. Nikoliv rozdělovat, ale spojovat. Je aktivní, vezme si k sobě ministra Chovance, ministra Babiše, jedná s nimi a celou situaci zklidňuje. Jsem velice rád za premiéra, který se chová tak, že díky svému klidu a racionalitě celou situaci také zklidňuje. Usnadnili bychom život sobě i lidem v této zemi, kdybychom respektovali vzájemné kompetence.

* Překvapilo vás, že nakonec ministr Chovanec reformu podepsal?

Je to v jeho kompetenci, a jestliže se tak rozhodl, tak udělal.

* Byl pod tlakem, že rozbije vládu?

To je právě, o čem mluvím. Vyvíjení tlaku na to, změň své rozhodnutí přesto, že k tomu máš kompetenci a můžeš to udělat, mi připadá zcela zavádějící a manipulativní.

* Překvapilo vás, že ANO nakonec nesplnilo své sliby, že odejde z koalice?

ANO už tolikrát nesplnilo své sliby, že mě to nepřekvapilo. Zarážející bylo spíše konstatování, že odstoupí od koaliční smlouvy, nebudou v koalici, ale nechají si ministerstva. V nadsázce říkám, že chování, které bylo dřív přičítáno lidovcům, převzalo jako štafetu hnutí ANO. Ať si toto chování užijí. Myslím si, že voliči to ocení. Naopak lidovci prodělali generační obměnu, stabilizovali se, a teď drží svoji linku, která je srozumitelná.

* Diskutovali jste o tom, že byste vládli se soc. dem. bez ANO?

Lidovci vždycky říkali, že toto vládní uskupení má potenciál vládnout až do konce. To nejlepší, co této zemi můžeme přinést, je, že lidi nebudeme otravovat tím, že budeme co dva měsíce vyvolávat vládní krizi.

* Co když ale Babiš z vlády odejde?

To je jeho zodpovědnost.

* Jste připraveni na to, aby dovládla menšinová vláda lidovců a sociálních demokratů za tiché podpory opozice?

Toto odmítám. Na začátku jsme dali slib, že naplníme programové prohlášení, a já nevidím jediný důvod, proč spekulovat, co by kdyby.

* Ten scénář je možný, v poslední době jsme svědky hádek a vyhrožování.

Nejsme svědky neustálých hádek a vyhrožování. Jsme svědky toho, že v posledních týdnech hnutí ANO vlastně neví, jestli chce, nebo nechce zůstat v koalici. To se netýká pouze policejní reformy. My ale říkáme, neotravujeme lidi tím, že se hádáme. Řešme to jako dosud a perme špinavé prádlo doma a řešme rozpory na koaličních radách.

* A co by pro vás bylo přijatelnější? Menšinová vláda se soc. demokraty, nebo úřednický kabinet?

To je zcela manipulativní otázka. Na to já nebudu odpovídat. Pro mě je prioritou stabilita.

* Takže se to budete snažit s ANO táhnout do konce, ať se bude dít, co se bude dít?

My budeme zastávat roli koaličního partnera jako dosud, což znamená, že jsme stabilní, předvídatelní a držíme slovo. Nepřekvapujeme naše koaliční partnery ničím, čím by mohli být šokováni. To my prostě dělat nebudeme.

* Jak se zachováte, když se ukáže, že podezření, že policejní prezident Tuhý vynášel informace, je důvodné?

Počkáme, jestli se to prokáže. Věci mají svůj řád, systém a kompetence. Jestliže se cokoliv prokáže, nechť v tom konají složky, které jsou v tom zaangažované, a nechť se koná podle práva. Toto není otázka politického názoru, to je otázka výkonu spravedlnosti. Není možné zatahovat politickou vůli do něčeho, kde má fungovat zákon.

* Myslíte si, že by se mělo čekat, až to vyšetří soud. Ministr spravedlnosti Pelikán z ANO říká, že není možné čekat na soud, ale dělat předběžné závěry.

To je právě zavádění chaosu, o kterém já mluvím. To je nebezpečný precedens. Protože pak přijde někdo jiný a ukáže třeba na vás a řekne: já mám na vás podezření, vy musíte zmizet. Tím by se dala do rukou, ať už komukoliv, neskutečná moc. Znamená to, že přijde nějaká osvícená autorita a řekne: ty jsi vinen, protože si to myslím. To nejde. Demokracie má svoje pravidla.

* Hnutí ANO silně kritizujete, šli byste s ním po příštích volbách znovu do vlády?

Každý, kdo žije ve vztahu, ví, že je doba – týden, čtrnáct dní –, kdy se mu nedaří. Ale to není důvod odcházet z manželství.

* Neříkám, že se máte rozvést, ale ptám se, jestli byste do stejného vztahu šli znovu?

Koalici budeme tvořit, pokud dokážeme prosadit většinu svého programu. A to se stranami, které ve volbách uspějí, vyjma těch nedemokratických.

* Kdy začnete projednávat zákon o střetu zájmů a jak se k němu postavíte?

Příští týden. Obecně můžu říci, že člověk má dělat buď politiku, nebo byznys. Oboje dohromady se dělat nedá. Jak se říká, není možné sloužit bohu i mamonu. Čím víc máte byznysových aktivit, tím víc vám to v politice překáží. A když k tomu ještě vlastníte média, máte startovní čáru o dvě koňské délky před ostatními. To už je za hranou.

* Používá podle vás Babiš média k oslabení protivníků?

To nedokážu říci, ale média vlastněná Agrofertem opakovaně atakují koaliční partnery. To se děje.

* Jak by měl vypadat ten zákon?

Budeme modifikovat návrh soc. dem. poslance Chvojky. My jsme pro to, aby ministr nemohl vlastnit média. A také se přikláním k tomu, že by ministr nesměl žádat o dotace. Když jste ministr, tak máte exkluzivní informace a to vás zvýhodňuje na trhu proti konkurenci.

* Odkdy by to platilo?

Až po příštích volbách.

* Nebude to posledním hřebíkem do rakve vládní koalice?

Ne. Kdo to myslí dobře s demokracií a s touto zemí, tak to podpoří.

* Čerstvý průzkum CVVM ukázal, že vám rostou preference, vydrží to?

Rozhodnou volby. A myslím, že lidé zvolí klidnou sílu, stabilitu a politiku, která lidi neotravuje. Máme aktuální průzkum a podle něj má lidová strana obrovský potenciál a já věřím, že ho využije. Generačně jsme se obměnili a změnili jsme se tak, že dokážeme oslovit i voliče, kteří by dříve lidovou stranu nevolili. Právě kvůli naší stabilitě, hodnotám a díky tomu, že jsou tam noví lidé. Dřív jsme byli stranou, kterou volili pouze členové, ale díky tomu, jak se chováme, dokážeme oslovit voliče napříč spektrem, jak tradiční venkov, tak městské intelektuály. Nejsme strana na jedno použití a to se nám dlouhodobě zúročuje.

* Pomohl vám v tom určitý distanc od církve?

Naše spojení s církví byl spíše mediální obraz než realita. Vždy jsme říkali, že jsme politická strana s hodnotovým ukotvením. Vztahujeme se k hodnotám, které přetrvaly tisíciletí a na kterých je postavená tato civilizace. K hodnotám, jako je Desatero. Odkazujeme se k židovskokřesťanské tradici, která v souvislosti s uprchlickou krizí tolik rezonuje v Evropě. Dneska má každý plnou pusu židovsko-křesťanských hodnot, z kterých vycházíme,

Jsem velice rád, že prezident v krizi stmeluje

ale ani přesně neví, co to znamená.

* Už nepřemýšlíte, že byste změnili název strany?

Ne. Podívejte se na společnost Škoda Auto, jak na tom byla v 80. letech a jak je na tom teď, jak je úspěšná. To je pro mě vzor. Stejně jsou na tom lidovci. Kvalitní značka se nemění.

* Příští rok bude sjezd lidovců. Máte ambici kandidovat na předsedu?

Pavel Bělobrádek to vede dobře. Ale určitě bych byl rád součástí předsednictva.

* Co říkáte na referendum v Británii?

Je to překvapení. Myslím, že by jednání o odchodu s Evropskou unií měla být férová, aby Unie netrestala Británii za její svobodné rozhodnutí. To musíme respektovat. Na Británii to bude mít silný ekonomický dopad, řada investorů už ohlásila, že stáhne své investice, propadl se kurz libry. Vedení Evropy by si mělo uvědomit, že je to i jeho vinou – nevyslyšelo hlasy, že Unie je přeregulovaná a že by se měly řešit spíš aktuální problémy, jako ostraha hranic. Situace je vážná, když David Cameron oznámil rezignaci na funkci premiéra. Z toho mi vychází otázka, zda z toho vyvodí osobní odpovědnost i špičky Evropské unie jako šéf Evropské komise JeanClaude Juncker nebo šéfka evropské diplomacie Frederica Mogheriniová.

* Není to začátek konce Unie?

Není. Musíme Unii změnit tím, že ji zreformujeme, nikoli tím, že ji opustíme. Lze očekávat – ve Francii, Nizozemsku – další referenda o vystoupení. Ale měli bychom zchladit emoce a najít způsob, jak pokračovat. Jestli má Evropa ve světě obstát, tak obstojí pouze jednotná a silná.

kategorie Z médií