KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2016 Babišovi novináři připravují půdu pro silného vůdce
Zpět

Babišovi novináři připravují půdu pro silného vůdce

Přidáno 9. 9. 2016 tiskové oddělení
Ilustrační foto
9. 9. 2016 Echo24
Vztahy v koalici se před volbami vyostřily, klíčovým bodem sporu je vlastnictví Mf DNES, Lidových novin, Rádia Impuls a dalších médií ministrem financí Andrejem Babišem. Nedávno novináři z vydavatelství Mafra vykreslovali šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu jako posledního poctivého policajta, odvolaného politiky jen z toho důvodu, že přišel na stopu jejich korupci. Teď následuje druhý díl. Vyvrcholí příští týden, kdy chtějí politici ČSSD a KDU-ČSL ve spolupráci s opozicí odhlasovat zákon, který zakáže politikům vlastnit média.

Sociální demokraté – zvláště Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec – si stěžují, že Babišovy noviny proti nim vedou účelové kampaně, stejné zkušenosti má podle svého místopředsedy Jana Bartoška další vládní strana KDU-ČSL. „Jsem přesvědčen, že vedou účelové kampaně proti sociální demokracii a nevyhnulo se to ani KDU-ČSL. Týká se to například cesty Pavla Bělobrádka do Ameriky a otázek vědy a výzkumu. Tady bylo z mého pohledu naprosto účelově manipulováno,“ tvrdí Bartošek v rozhovoru pro Týdeník Echo.

Myslíte, že norma, která politikům zakáže vlastnit média, ve sněmovně projde?

Jsem o tom přesvědčen. Střet zájmů je ostatně třeba ošetřit i v mnoha dalších oblastech. Když se vám akumuluje moc politická, ekonomická a mediální, je to pro demokracii naprosto vražedný koktejl – viz příklad vyšetřovací komise pro reformu policie. Komise získává data, vyslýchá a samozřejmě pracuje v neveřejném režimu. Mezitím Lidové noviny převzaly roli samozvaného mluvčího vyšetřovací komise a po dobu čtyř měsíců, kdy budeme pracovat, vytváří světonázor. Také na základě mého návrhu bylo přijato usnesení, že mediální publicita poškozuje práci komise. Až přijdeme s nějakým závěrem, už tam bude několik měsíců práce Lidových novin, které lidem předem řeknou, jak to ve skutečnosti bylo. Proto je naprosto nepřijatelné, aby ten, kdo jde do politiky, vlastnil nebo spoluvlastnil média, protože má možnost ovlivňovat veřejné mínění ve svůj prospěch.

Co když se novela zákona o střetu zájmů někde zasekne? Můžete v koalici ustoupit nátlaku hnutí ANO, jako se to už stalo třeba v případě bionafty nebo zakázky na mýto.

Zákon leží v Poslanecké sněmovně už delší dobu. Nevylučuji, že komplikace přijdou, ale za lidovce říkám jasné stanovisko, že pro nás je vlastnictví médií politiky naprosto nepřijatelné. Také koaliční rada řekla, že zákon se projedná a bude schválen. Je to jednoznačně nástroj na ochranu demokracie.

Lidé jsou oklamáni, i když nedůvěra k politikům stojí na určitých zkušenostech?

Jsou manipulováni. Média jednají podle pravidla: Podívejte, my budeme tak dlouho do těch standardních stran kopat a neustále ukazovat, jak jsou politici špatní, až si řeknete, že standardní politika je špatná, my potřebujeme silného vůdce. Podle mého soudu to k tomu směřuje. Trochu mi to připadá, že se nám zastesklo po vládě jedné strany. Budeme na ni nadávat, ale bude levné pivo i vepřové, tak ať si vládnou, my máme o své postaráno. Přesto vláda funguje, je za ní spousta úspěchů, a místo toho, aby se řeklo, podívejte se, tohle se povedlo, podívejte se, kam jsme se za tu dobu posunuli, jdeme cestou, že neustále urážíme a ve veřejném prostoru prací politiků pohrdáme.

Celý rozhovor najdete v Týdeníku Echo.
Foto: Jan Zatorsky

kategorie Z médií