KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Zdechovský: Norský přístup k odebírání dětí se mění!
Zpět

Zdechovský: Norský přístup k odebírání dětí se mění!

Přidáno 21. 12. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 19. 12. 2015
Postoj Norska ve věci odebírání dětí cizinců se nyní začíná měnit. Norské ministerstvo pro děti a rovnost má v úmyslu zohledňovat při umísťování do péče původ dítěte.  Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se problematice odebraných dětí věnuje téměř od samého začátku svého působení ve veřejné funkci, vítá, že Norsko připustilo existenci problému.

Norsko obrací o 180 stupňů

„Norské ministerstvo pro děti a rovnost vydalo směrnici, která má udělat celý systém transparentnější. Tamní orgány přiznaly chybu a přestaly strkat hlavu do písku. Jedná se o obrovský posun v této záležitosti,“ říká Zdechovský.

Zamýšlené změny popisuje europoslanec následovně. „Norská ministryně pro děti a rovnost Solveig Horne chce, aby se v případech, kdy není možná výchova ve vlastní rodině, nejprve přihlédlo k tomu, zda děti nemají vazby na jinou zemi. Mělo by se tedy brát v úvahu, zda dětem opravdu více prospěje umístění do norské pěstounské rodiny, anebo naopak péče v  domovské zemi.“

Těžká rána pro mezinárodní image Norska

V Norsku se dlouho o celé věci příliš nepsalo, nicméně v jednom z nejčtenějších norských listů je nyní zmiňována kritika zvenčí vyvolaná právě sporným odebíráním dětí cizinců. „Je v zájmu samotného Norska, aby s poškozenou reputací začalo něco dělat. V deníku Aftenposten se můžeme dočíst, že Barnevernet je v zemích jako Česko a Litva patrně nejznámějším norským slovem. K tomu dodávám, že slovo většinou nebývá zmiňováno v pozitivních konotacích. Doufám proto, že nedávné norské kroky povedou k opravdovému zlepšení,“ dodává Zdechovský.

Zmíněný norský list upozorňuje také na pozpornost vnímání pojmu nejlepší zájem. Jiný pohled na nejlepší zájem může mít sociálka a jiný imigrační úředníci. Jako příklad je uvedená možnost, kdy dětští žadatelé o azyl jsou umístěni do norské pěstounské péče, zatímco jejich rodiče zůstat nemohou a jsou posláni zpět.


Kontakt:
Tomáš Zdechovský
+ 420 774 888 300
tomas.zdechovsky@europarl.europa.eu

Eva Fruhwirtová
mediální poradce europoslance Tomáše Zdechovského
+420 737 103 866
fruhwirtova@zdechovsky.eu

kategorie Tiskové zprávy