KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Zdechovský: Na Kubě mlátí policisté na ulicích muže i ženy
Zpět

Zdechovský: Na Kubě mlátí policisté na ulicích muže i ženy

Přidáno 16. 12. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 16. 12. 2015
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se vrátil z rok a půl připravované pozorovatelské mise na Kubě. Společně s Člověkem v tísni se zúčastnil nejen pozorování tamního života v těžkém komunistickém režimu, ale také setkání s kubánskými disidenty. 

„Byl jsem svědkem pokojného setkání lidí na den lidských práv, které bylo rozehnáno policisty. Na tři lidi tam bylo několik stovek policistů, kteří mlátili muže i ženy,“ popisuje Zdechovský.

Česká republika, stejně tak i Evropská unie, zastává názor, že současný kubánský režim je nedemokratický a jsou tam porušována lidská práva. Nicméně změna musí podle diplomatů i europoslance Zdechovského, který je členem europarlamentního výboru pro spravedlnost a vnitřní věci, vzejít z kubánské společnosti.

„Dochází sice k propouštění politických vězňů a určitým náznakům ekonomických reforem, ale co je zcela zásadní, je to, že jsou zde v 21. století porušována lidská práva a lidé jsou biti na ulicích a pronásledováni,“ popisuje Zdechovský své vlastní čerstvé zkušenosti.

Česká republika je v Evropské unii lídrem řešení vztahů s Kubou

Vzhledem ke zkušenostem České republiky (respektive Československa) s vypořádáním se s komunistickým režimem je právě Česká republika lídrem v řešení vztahů s Kubou a problematiky lidských práv.

V posledních letech navštívil z českých politiků Kubu Ivan Pilip, Jan Bubeník, Karel Schwarzenberg a nyní také Tomáš Zdechovský. Ten také bude o své pozorovatelské misi informovat nejen českou vládu, ale také příslušné europarlamentní výbory.

Kontakt:
Tomáš Zdechovský
+ 420 774 888 300
tomas.zdechovsky@europarl.europa.eu

Eva Fruhwirtová
mediální poradce europoslance Tomáše Zdechovského
+420 737 103 866
fruhwirtova@zdechovsky.eu

kategorie Tiskové zprávy