KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Vláda valorizovala příspěvek na péči a podpořila české zemědělce
Zpět

Vláda valorizovala příspěvek na péči a podpořila české zemědělce

Přidáno 15. 12. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 14. 12. 2015
Koaliční kabinet rozhodl na svém zasedání v pondělí 14. prosince 2015 o řadě důležitých bodů. Od 1. srpna 2016 dojde k navýšení příspěvku na péči pro lidi závislé na pomoci druhých o deset procent, kabinet také odsouhlasil přemístění 153 uprchlíků z Iráku a Libanonu do České republiky či projednal mimořádnou podporu pro české chovatele ve výši celkem 604 milionů korun.

Od 1. srpna 2016 by se mohl navýšit příspěvek na péči o deset procent. Vláda dnes schválila novelu zákona o sociálních službách a zákona o zvláštních řízeních soudních, který poprvé od zavedení systému výplaty příspěvku na péči v roce 2006 příspěvek valorizují. Jde o pomoc zejména pro ty, kteří se ve své složité životní a zdravotní situaci neobejdou bez pomoci a péče. 

Křesťanské rodiny dostanou v Česku nový domov

Vláda dobrovolně přesídlí do České republiky 153 uprchlíků, kteří jsou momentálně v Iráku a Libanonu. Přesídlování bude realizováno ve 4 etapách, v první, která proběhne už v lednu příštího roku, bude přesídleno 23 osob.

„Jedná se o příslušníky křesťanské menšiny, kteří se v důsledku agrese Islámského státu v Iráku ocitli ve velmi těžké životní situaci a obrátili se na ČR s žádostí o pomoc. V naší zemi by měli získat mezinárodní ochranu, šanci se integrovat a začít nový život v bezpečí,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka. 

Vláda tímto krokem vyšla vstříc žádosti Nadačního fondu Generace 21, který také ponese většinu nákladů. Fond zajistí azylantům i sociální a integrační pomoc.

Chovatelé dostanou mimořádnou podporu

Vláda dnes udělala další důležitý krok v pomoci týkající se odvětví živočišné výroby, když schválila podmínky pro vyplacení mimořádné podpory chovatelům ve výši přes 600 milionů korun. Peníze, které půjdou z rozpočtu EU a resortu zemědělství, mají za cíl zvýšit konkurenceschopnost produkce živočišné výroby a podpořit postavení českých chovatelů na trhu Evropské unie. Podpora zároveň přispěje k částečné kompenzaci ztrát chovatelů v živočišné výrobě. Chovatelé mohou začít podávat své žádosti už 31. ledna 2016. Na minulém jednání vlády kabinet schválil vrácení části spotřební daně z minerálních olejů pro české zemědělce.

Mandát pro předsedu vlády na Evropskou radu

Ve dnech 17. a 18. prosince 2015 se v Bruselu uskuteční jednání Evropské rady. Vláda dnes schválila mandát pro předsedu vlády Sobotku, který se jednání rady zúčastní. Během posledního letošního jednání bude spolu s evropskými partnery řešit například aktuální situaci v oblasti migrace a pokračující spolupráci v boji proti terorismu.

V pátek se budou představitelé zemí EU věnovat prohlubování hospodářské a měnové unie, vnitřnímu trhu, projektu tzv. energetické unie a vztahu se třetími zeměmi.

Dalšími schválenými body je například novela zákona o ochraně ovzduší, návrh memoranda k realizaci investic společnosti Amazon v České republice či návrh Plánu legislativních prací na rok 2016. 

Komentář vicepremiéra Bělobrádka si poslechněte ZDE.

kategorie Tiskové zprávy