KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Vláda dnes schválila novelu zákona o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie
Zpět

Vláda dnes schválila novelu zákona o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie

Přidáno 1. 7. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 1. 7. 2015
Jde o novelu, kterou zpracovalo Ministerstvo kultury České republiky spolu se Státním fondem kinematografie, a která má za cíl zajistit pravidelný příspěvek na podporu kinematografie ze státního rozpočtu a zefektivnit poskytování podpory z prostředků SFK.

Vláda dnes schválila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 496/2012 Sb., o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie a o změně některých zákonů (zákon o audiovizi), a zákon č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání i o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, který zpracovalo ministerstvo kultury ve spolupráci se Státním fondem kinematografie.

Hlavním účelem navrhované právní úpravy je zefektivnění procesu poskytování podpory z prostředků fondu a zajištění pravidelného příspěvku na podporu kinematografie ze státního rozpočtu.

V současné době je podpora kinematografie financována především z vlastní činnosti fondu a z poplatků soukromých subjektů, které mají svou obchodní činnost založenou na využívání audiovizuálních děl. Podpora prostřednictvím filmových pobídek je financována ze státního rozpočtu.

Zásadní změnou navrhované právní úpravy je vytvoření nového stabilního zdroje podpory kinematografie ve formě příspěvku ze státního rozpočtu. Návrhem zákona bylo schváleno, že na podporu kinematografie bude Státnímu fondu kinematografie poskytována každoroční dotace ze státního rozpočtu, jejíž výše bude odpovídat výnosu z audiovizuálních poplatků. Podpora bude určena zejména na vývoj a výrobu českých kinematografických děl, na podporu kin, propagaci české kinematografie v České republice i v zahraničí nebo na výchovu filmového diváka. Fond dosud spravoval finanční zdroje, které jsou definovány zákonem o audiovizi a zákonem o provozování rozhlasového a televizního vysílání (poplatek z vysílání reklamy). Nový zdroj finančních prostředků ze státního rozpočtu, které přináší novela zákona o audiovizi, je účelově určen na podporu kinematografie.

Druhou zásadní změnou je úprava systému a procesu poskytování podpory kinematografie a schématu poskytování filmových pobídek. Předvídatelnost a spolehlivost systému investičních pobídek je jedním ze základních potřeb českých investorů, přičemž novela zefektivňuje poskytování filmových pobídek tak, že bude možno o filmovou pobídku žádat kdykoliv během fiskálního roku.

Ministr Daniel Herman uvedl: „Schválení této naší novely zákona je skutečným průlomem v historii podpory českého filmu. Jsem velmi rád, že je to právě naše koaliční vláda, která dokázala tuto podporu kinematografii uskutečnit.“
„Tato změna umožní plně využít kapacitu českého filmového průmyslu,“ dodala ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK ČR

kategorie Tiskové zprávy