Zpět

Uprchlická krize

Přidáno 17. 10. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
16.10.2015 22:00 ČT 24 Události, komentáře
Migrační krize sbližuje Evropskou unii s Tureckem. Osmadvacítka na summitu rozhodla, že s Ankarou obnoví přístupová jednání a poskytne až tři miliardy eur na pomoc běžencům. Od Turecka za to žádá lepší ochranu hranic. Maďarsko mezitím oznámilo, že kvůli uprchlíkům o půlnoci uzavře takzvanou zelenou hranici s Chorvatskem. 

A silná slova na adresu uprchlíků dnes znovu použil i prezident. Prohlásil, že islámští běženci v Česku nebudou respektovat tuzemské zákony a zvyklosti a budou se řídit právem šaría – tedy kamenovat nevěrné ženy a utínat zlodějům ruce. Zemanovy výroky pak ostře odsoudil ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier.  Jakou novou trasu si najde proud běženců? Je Evropa schopna zamezit nekontrolované migraci? Otázky pro předsedu výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík /KDU-ČSL/, člena výboru pro evropské záležitosti Marka Černoch /Úsvit /, geografku z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty UK Evu Janskou a zahraniční komentátora Hospodářských novin Teodora Marjanoviče.

Ondřej Benešík: "Vláda této země nedávno schválila koncepci zahraniční politiky a na žádost KDU-ČSL v ní nezazněla věta, že Vláda České republiky podporuje členství Turecka v Evropské unii, nicméně, že podporuje přístupová jednání. To znamená, harmonizaci Turecka, respektive tureckých zákonů se standardy Evropské unie. Podporujeme ten proces, aby se Turecko stávalo zemí, která má blízko k Evropské unii, nicméně jsme si vědomi kulturních rozdílů, které jsou ve většině Evropy a v Turecku, a proto se nekloníme a nepodporujeme jeho plné členství. To je velký rozdíl."

Záznam pořadu naleznete ZDE

kategorie Z médií