KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Pavel Bělobrádek: Ukrajina zítřka
Zpět

Pavel Bělobrádek: Ukrajina zítřka

Přidáno 28. 4. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
28. 4. 2015
Z projevu předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka na konferenci International Support for Ukraine v Kyjevě: 

Postoj EU i postoj české vlády ve vztahu k Ukrajině je jasný: Ukrajina musí být svobodná, mírová a jednotná. Neuznáváme ruskou anexi Krymu, ani případné pokusy o odtrhávání dalších území. Stejně jako většina členů Evropské lidové strany a německá kancléřka Angela Merkelová sdílím názor, že jednotné prosazování ekonomických sankcí vůči Rusku je účinnější, než vojenská eskalace.

Zároveň otevřeně říkáme, že Minské dohody jsou posledním pokusem o diplomatické řešení. A prezident Putin si musí být vědom toho, že pokud tento pokus jeho vinou selže, EU a USA mohou přehodnotit svůj postoj ohledně posílení obranyschopnosti Ukrajiny včetně dodávek zbraní a další vojenské pomoci. Ke slovu se místo diplomacie dostane síla. Považuji to za horší řešení. Ale vůbec nejhorší by bylo vzbudit v agresorovi dojem, že Západ není silové reakce schopen.

Pro prosperitu a bezpečnost Ukrajiny je nezbytná stabilita. Proto  musím ocenit, že přijímáte řadu reforem k omezení korupce, byrokracie, k lepšímu fungování soudů a veřejné správy.

Česká republika řešila podobné problémy,  proto jsme připraveni Ukrajině pomoci. V loňském roce jsme poskytli téměř 2 miliony EUR na podporu reforem. V letošním roce jsme na tuto pomoc vyčlenili přes 3 mil. EUR.

Naší prioritou je již několik let reforma vzdělávacího systému a podpora nezávislých médií. Pouze vzdělaný, svobodný a informovaný národ totiž může uspět v dnešní globální konkurenci.
Věřím, že se Ukrajina brzy zapojí do evropských programů ve vědě a výzkumu a posílí se spolupráce mezi našimi univerzitami.

Rozumím tomu, že po událostech na východní Ukrajině bude chtít hodně dobré vůle ze všech stran dojít k celonárodnímu usmíření. Bez něj však nebude Ukrajina ani stabilní, ani nedokáže účinně aplikovat reformy a v důsledku nebude ani prosperovat.

Pro trvalou prosperitu však nelze spoléhat na přísun peněz zvenčí, na nějaký novodobý Marshallův plán, v nějž řada politiků věří. Myslím, že potřebujete nastartovat vlastní ekonomický stroj. Potřebujete Porošenkův plán. Či plán jakéhokoli jiného ukrajinského reformátora, který zatočí s ohromnou korupcí a byrokracií, zefektivní státní správu, zajistí právo a spravedlnost a učiní tak vaši zemi přitažlivou pro investory.

kategorie Aktuality