KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Ukrajina: nebát se a nekrást
Zpět

Ukrajina: nebát se a nekrást

Přidáno 30. 4. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
30.4.2015 Lidové noviny
Na Ukrajině stále leží stín bojů. Je však třeba přemýšlet i nad mírovou budoucností. Zejména nad tím, jak provést zásadní reformy, zatočit s ohromnou korupcí a nalézt vnitřní smír.

Měl jsem možnost se za českou vládu zúčastnit úterní konference na podporu Ukrajiny v Kyjevě. Musím říci, že prezident a vláda se snaží, aby prosadili, co je třeba – boj s korupcí, omezení byrokratické mašinerie, spravedlivé soudy, efektivní státní správu, bolestivé ekonomické reformy. Stále to ale není dost. Ukrajinský HDP i vinou bojů loni spadl o 5,3 procenta. Korupce v zemi pořád dosahuje úrovně, kterou nelze nazvat jinak než rozkrádání státu. Soudy, policie, dokonce i vysoké školy fungují na systému úplatků. Ekonomická a do značné míry i politická moc se soustředí v rukou několika oligarchů. Závislost na těžkém průmyslu, na dovozu ropy a plynu z Ruska a na vlastním vývozu surovin činí Ukrajinu zranitelnou. Bez zahraničních finančních injekcí v řádu desítek miliard dolarů se dnes země neobejde.
Jsou však i lepší zprávy. Lehký průmysl a zemědělství jako jediné dokázaly růst dokonce i během konfliktu. Parlament přijal deregulaci drobného a středního podnikání. Což je nejen cesta, jak se zbavit nezdravé závislosti na těžkém průmyslu, ale i nástroj k demokratizaci, neboť jde o protiváhu k velkým majetkům oligarchů.

Daleko víc práce však Ukrajince teprve čeká. My Češi rozumíme jejich problémům: korupce, byrokracie, neefektivní státní správa... To vše známe i u nás. Ale na Ukrajině je vše o několik řádů horší. Včetně hrozivého zadlužení.

K tomu všemu je tu válka. Dokonce i v případě, že se podaří dodržet minské dohody a zavládne trvalý mír, zbude tu úkol najít usmíření. Bez něj nebude ani stabilita, ani nebudou fungovat reformy, ani se Ukrajina nedočká prosperity. To je úkol výlučně pro Ukrajince samotné – ať jsou z kterékoli její části, kterékoli národnosti a mluví jakýmkoli jazykem.

Ve všem ostatním může mezinárodní společenství pomoci. Tlačit na Rusko, aby dodrželo mírová ujednání. Zajistit nezbytné půjčky. Uvést od 1. ledna 2016 do chodu již podepsanou dohodu o přidružení, která Ukrajině umožní přístup na trh Evropské unie. Za Českou republiku jsem na Ukrajině potvrdil, že pomůžeme s reformou školství a s budováním nezávislých médií.

Konference v Kyjevě ukázala, že Ukrajina se může spolehnout na zahraniční podporu. To nejdůležitější: zásadní ekonomické, právní, ústavní a státoprávní reformy stejně jako vnitroukrajinský dialog musí zvládnout sama. Přeji jí sílu vytrvat a hlavně – jak řekl T. G. Masaryk: „Nebát se a nekrást.“

 

kategorie Z médií