KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Třetina poslanců požaduje okamžité zrušení sídla Parlamentu ve Štrasburku
Zpět

Třetina poslanců požaduje okamžité zrušení sídla Parlamentu ve Štrasburku

Přidáno 3. 2. 2015
Ilustrační foto
2.2.2015 Brusel
Již 241 z celkových 751 poslanců Evropského parlamentu vyjádřilo otevřenou podporu kampani Single Seat řídící komise spojenou se zrušením sídel Parlamentu v Lucemburku a Štrasburku. Další poslanci se k iniciativě nestále připojují. Iniciativu podpořil také český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
„Několikanásobné nasazování cen za ubytování místních hoteliérů je nehorázné a náklady, které tak musí každý poslanec měsíčně vynaložit na cestu do Štrasburku, by se daly efektivně redukovat právě přesunem sídel do Bruselu,“ uvedl Zdechovský, který se v minulosti několikrát vyjádřil k nepřiměřenému navyšování cen za ubytování v době konání plenárních zasedání ve Štrasburku. „Je to jednoznačně krok správným směrem podložený analýzou Evropského účetního dvora, kterou plně podporuji," doplnil Zdechovský.
                    
Parlament ročně ušetří přes 3 miliardy korun
 
Zástupce Evropského účetního dvora prezentoval během středečního setkání Single Seat řídící komise analýzu potenciálních úspor spojených s centralizací sídel Evropského parlamentu. Dle této nezávislé analýzy by přesun evropských sídel přinesl prokazatelné signifikantní úspory do rozpočtu Evropského parlamentu ve výši 127 milionů eur ročně. Další úspory by vygeneroval prodej či pronájem kancelářských budov ve Štrasburku i Lucemburku. Tento fakt zvedl ze židle téměř třetinu všech poslanců, kteří tuto kampaň otevřeně podporují.
 
Anna Maria Corazza Bildt, předsedkyně řídící komise, otevřeně vyjádřila nadšení z narůstajícího významu této iniciativy a během setkání oficiálně poděkovala zakladateli a podporovateli této kampaně - Edwardu McMillan-Scottovi a jmenovala ho patronem této iniciativy.

Kontakt:
Tomáš Zdechovský
+ 420 774 888 300
tomas.zdechovsky@europarl.europa.eu
kategorie Tiskové zprávy