KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Stovky lidí se zúčastnily odhalení památníku sv. Zdislavy
Zpět

Stovky lidí se zúčastnily odhalení památníku sv. Zdislavy

Přidáno 29. 9. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 29.9.2015
V neděli 27. září byl v Křižanově odhalen unikátní architektonický památník sv. Zdislavy, místní rodačky, která byla v roce 1995 svatořečena papežem Janem Pavlem. Památník má v průměru dvanáct metrů a je vysoký kolem tří metrů. 

„Kašnu památníku ze šedomodré žuly zdobí socha Zdislavy, kterou vytvořil akademický sochař Otmar Oliva. Dosud připomínala sv. Zdislavu jen plastika v místním kostele, letos to bude důstojný památník, který také přiláká nové návštěvníky do městečka,“ popisuje senátor a také člen přípravného výboru František Bradáč.

Ve 14 hodin byla sloužena mše svatá brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem za hudebního doprovodu sto členného pěveckého sboru z Vysočiny. Po ní byl slavnostně odhalen památník. Slavnosti se zúčastnila představitelka Zdislavy ve filmu V erbu lvice Milena Steinmasslová, která vystoupila s recitací. Celé odpoledne bylo zakončeno vystoupením  Hradišťanu s Jiřím Pavlicou. Tohoto slavnostního odpoledne se zúčastnila početná skupina senátorů a poslanců za KDU-CSL.

Památník se začal připravovat od roku 2012. Celkové náklady jsou kolem sedmi milionů a dosud se podařilo nashromáždit šest milionů. V roce 2013 byl slavnostně poklepán základní kámen, který požehnal papež František ve Vatikánu. Hlavními iniciátory a tahouny celého projektu realizace památníku je farář Tomáš Holcner a  Nila Vodičková.

Kdo byla sv. Zdislava
Narodila se kolem roku 1220 významnému velmoži Přibyslavovi z Křižanova a jeho ženě Sibyle. V sedmnácti letech ji provdali za urozeného Havla z Markvartic, který spravoval panství na severu Čech, a byl důvěrníkem krále Václava I. Blahořečena byla v roce 1907 a svatořečena v roce 1995 papežem Janem Pavlem II.  Zdislava byla nazývána matkou chudých, pomáhala nemocným a starala se o manžela a své čtyři děti. Je patronkou rodiny.

Kontakt: 
František Bradáč
bradacf@senat.cz
+420 725 647 215

kategorie Tiskové zprávy