KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Sídlo Evropského parlamentu by se mohlo otevřít uprchlíkům
Zpět

Sídlo Evropského parlamentu by se mohlo otevřít uprchlíkům

Přidáno 18. 9. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 18. 9. 2015
Budova Evropského parlamentu ve Štrasburku by se mohla stát během nadcházející zimy dočasným útočištěm přibližně tisícovky uprchlíků. Mezi poslanci v těchto dnech vzniká na podporu této myšlenky iniciativa, kterou podporuje i česká lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová.

„Štrasburské sídlo parlamentu je plně vybavené, ale využívá se dohromady jen padesát dnů v roce. Myslím, že nabídnutá pomoc konkrétním lidem v nouzi by byla nejen reálnou pomocí ze strany politiků, ale vdechla by většinu roku prázdné budově nový smysl,“ vysvětluje česká europoslankyně.
Budova Evropského parlamentu má k dispozici přes 1000 kanceláří, z toho je 750 z nich vybaveno lůžkem a koupelnou. V sídle se nachází též kantýna a kuchyně s dostatečnou kapacitou. Řada zasedacích místností by se pak mohla dočasně proměnit v jazyková centra či školní třídy pro děti uprchlíků.

Europoslanci dnes většinu času tráví v Bruselu, štrasburské sídlo slouží jednou měsíčně pouze k plenárnímu zasedání. Zasedacím sálem je však vybaveno i sídlo v Bruselu. Daňové poplatníky přitom stojí roční pendlování Europarlamentu i celého jeho aparátu 114 miliónů EUR, což kritizuje celá řada poslanců včetně Šojdrové.

„Ušetření peněz je v tomto konkrétním případě sice jen vedlejším efektem, ale i tak přínosným. Tyto prostředky bychom mohli využít právě ve prospěch zajištění pobytu uprchlíků ve Štrasburku bez navyšování rozpočtu,“ doplňuje Šojdrová.

Kontakt:
Jan Cieslar
Tel: +420 724 800 157
E-mail: jan.cieslar@europarl.europa.eu

kategorie Tiskové zprávy