KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Sdílené seniorské bydlení je mezi inovacemi roku
Zpět

Sdílené seniorské bydlení je mezi inovacemi roku

Přidáno 8. 6. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
8.6.2015 Brněnský metropolitan
Mám velkou radost, že se schyluje k realizaci oceněného brněnského projektu Sdílené seniorské bydlení s doprovodnou sociální službou.

Město Brno za něj získalo diplom pro finalisty v kategorii Inovace ve veřejné správě. V soutěži Česká inovace 2014 se hodnotilo cca 150 přihlášených projektů, rozdělených do pěti kategorií. V kategorii veřejné správy byl brněnský projekt Sdílené seniorské bydlení vybrán jako jeden ze tří nejlepších.
V čem je mimořádný? Má být alternativou k současným způsobům bydlení v domovech s pečovatelskou službou, domovech pro seniory a penzionech.

Město Brno upraví nebytové prostory v Zámečnické 2 určené k rekonstrukci na prostory, které budou sloužit ke společnému bydlení více seniorů. Sdílené bydlení bude doplněno dalšími sociálními službami podle potřeb a zájmu nájemníků.

Nový přístup k bydlení by mohli ocenit senioři, kteří se nadále nechtějí cítit opuštěni a současně přivítají cenově dostupné bydlení bez bariér. Projekt jim umožní zůstat v městském prostředí, aby nebyl narušen jejich dosavadní životní styl. Zároveň budou moci využít sociální služby, které budou na bytovou jednotku sdíleného bydlení napojeny. Další nemalou výhodou je zvýšení osobní bezpečnosti obyvatel.
Považuji za bezpodmínečné, aby byla zachována nutná míra soukromí pro každého. Každý senior bude mít k dispozici svůj pokoj, kterému může vtisknout vlastní tvář a kam může přenést to, co je pro něj podstatné a vytváří pocit domova. Obyvatelé bytu budou společně užívat kuchyni s jídelnou, společenskou místnost, sociální zařízení a další prostory – komoru, prádelnu atd. Věřím, že se nový způsob bydlení seniorů stane trendem, který spojí příjemné s užitečným.

Klára Liptáková
1. náměstkyně primátora (KDU-ČSL)

kategorie Z médií