První svobodné hlasování po téměř pětačtyřiceti letech začalo na území tehdejšího Československa v pátek 8. června 1990, tedy přesně před čtvrt stoletím. Možnost vhodit svobodně lístek do volební urny si nenechalo ujít téměř devadesát sedm procent oprávněných voličů. A opět můžeme dodat rčení, kdeže loňské sněhy jsou. Nyní jsme zvyklí na volební účast v obou samostatných zemích nižší o více než třetinu.
A nyní se zkusíme podívat do budoucnosti. Zjistit, jestli se může měnit ten volební proces. Už před třemi lety se začalo hovořit o digitalizaci, čili o zahájení elektronických voleb. Otázka pro poslance KDU-ČSL Ivana Gabala.
Ivan Gabal: "Napsali jsme návrh zákona na distanční volby ze zahraničí, který zahrnul mimo klasické korespondenční volby ze zahraničí i možnost elektronických voleb. S tím, že by se využily datové schránky. Tento návrh vlastně nějakou dobu neměl odezvu. A pak jsme uspořádali seminář. S tím, že je potřeba říct, že koncept elektronických voleb zpracovával už Nečasův kabinet v minulém volebním období. A tu zahraniční korespondenční volbu, tu už hlasoval Senát před několika lety, jen o pár hlasů to neprošlo. To znamená, nejde o něco, co by bylo úplně nové. Ale na druhou stranu jde o něco, v čem si myslím, že je potřeba nastartovat změnu a začít ji připravovat. Ten seminář ukázal, že všichni experti na IT, na volby a podobně se shodují na tom, že země, které se vydaly touto moderní cestou, postupovaly krok za krokem a dneska mají velký náskok v celkovém zapojení internetu a e-governmentu. My jsme začali vysoko s tím governmentem a pak jsme zamrzli. Takže v současné fázi se rodí pracovní skupina při ministerstvu vnitra ze zástupců různých resortů, politických stran, odborných organizací a expertů, která bude za prvé řešit možnost zapojení internetu do volebního procesu, alespoň ze zahraničí. A za druhé, by se měla pokusit stihnout umožnit Čechům žijícím v zahraničí volit ze zahraničí, alespoň korespondenční volbou už v příštích parlamentních volbách."
Záznam pořadu si můžete poslehnout zde.