Tisková zpráva, 19. 10. 2015
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) přijal v Evropském parlamentu v Bruselu představitelky norských matek, které přišly o své děti. Jedna je neslyšící zdravotní sestra, proto úřady usoudily, že synovi bude lépe ve zdravé pěstounské rodině. Druhá vychovala dvě děti. Vzali jí až posledního syna, který je autista, když mu bylo 14 let. Ani jedna z nich nebyla nikdy trestně stíhána a důvodem odebrání bylo postižení dítěte nebo matky.
„Norský systém je velmi uzavřený, nic nelze medializovat, protože to pak přitíží při řešení sporu. Během dvou let bylo v Norsku rodičům odebráno šest set dětí. Často k odebrání stačí, pokud dítě nebo jeho rodič má handicap,“ svěřila se Zdechovskému Inger Mohus, podle které jsou Eva Michaláková a lidé v Česku v Norsku obdivováni za to, že dokázali otevřít dlouho tabuizované téma Barnevernetu a jeho praktik.
V Norsku přichází o své děti nejen cizinci
V Norsku přicházejí o své děti nejen cizinci, ale i samotní Norové. Potvrdila to norská matka Inger Mohus, která přišla o svého čtrnáctiletého autistického syna. Podle Norky May Angelica Lund rozhodují norské soudy neobjektivně a soudci jsou úzce provázaní se sociálním úřadem Barnevernet, což někteří v posledních měsících i otevřeně přiznali v tamních médiích.
Podle českého europoslance Zdechovského je důležité, aby o norských praktikách a zdejším netransparentním systému věděla mladá generace Norů. „Znám opravdu desítky případů rodičů, kterým norské úřady odebraly děti. Není možné mlčet, když vám úřady neoprávněně odeberou děti,“ zdůraznil Zdechovský a doporučil May Angelice Lund a Inger Mohus, aby v monitorování případů odebraných dětí v Norsku pokračovaly, aby oslovovaly své poslance a dávaly o tom vědět veřejnosti.
Michalákovou podpořili dopisem i indičtí intelektuálové
Norským odebíráním dětí se bude v příštích týdnech zabývat Evropský parlament na jednání Petičního výboru, který opakovaně dostal podnět z různých zemí EU. Případ Evy Michalákové totiž vyvolal obrovskou míru solidarity po celém světě. Naposled se veřejně ozvali indičtí akademici, manažeři a spisovatelé, kteří adresovali dopis norskému velvyslanci v Dillí, aby se zasadil o vyřešení případu Evy Michalákové. Podle jejich názoru by se děti měly vrátit rodičům, případně prarodičům do České republiky.
Výzvu indických akademiků najdete zde:
http://www.barnevern.org/india-stotter-tsjekkia-i-eva-michalakova-saken/
Diskuse o norském systému v indické televizi:
https://www.youtube.com/watch?v=NXMQ4zeb58g&feature=youtu.be&app=desktop
Kontakt:
Tomáš Zdechovský
+ 420 774 888 300
tomas.zdechovsky@europarl.europa.eu
Eva Fruhwirtová
mediální poradce europoslance Tomáše Zdechovského
+420 737 103 866
fruhwirtova@zdechovsky.eu