Zpět

OSN kritizuje Česko

Přidáno 23. 10. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
22.10.2015 22:00 ČT 24 Události, komentáře
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Husajn obvinil Česko ze systematického porušování práv uprchlíků. Kvůli výrokům o islámu kritizoval také prezidenta Miloše Zemana. Podle Hradu jde jen o vystupňovanou kampaň proti Česku, která souvisí s jeho postojem k migrační krizi. Jsme xenofobní? Je kritika komisaře OSN oprávněná? A co si z ní čeští politici a prezident Miloš Zeman vezmou? 

Hosty byli poslanec místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček, bývalý velvyslanec v Británii, šéf Knihovny Václava Havla Michael Žantovský a místopředseda ODS Martin Kupka.

Nedávný Eurobarometr byl pro ČR poměrně nelichotivý, česká společnost je nejvíc netolerantní v Evropě. Ovlivňuje způsob, jakým politici mluví, nálady ve společnosti takovým způsobem, že ta netolerance je jedna z nejvyšších v Evropě?

Ondřej Benešík: "Samozřejmě, nejenom jak mluví politici, ale také, jak mluví média, myslím, že to jsou spojité nádoby. Ale osobně si nemyslím, že je v České republice nějaké vyšší procento xenofobů nebo rasistů, to v žádném případě. Podle mého názoru to procento je úplně stejné jak všude jinde, jenom je český a moravský člověk obezřetnější na věci, které dobře nezná. Ale taky spoustu věcí zná a vidí střet kultur, nepovedenou integraci a asimilaci lidí z tohoto kulturního prostředí v západní Evropě. Takže ty obavy jsou do určité míry oprávněné."

Záznam pořadu naleznete ZDE

kategorie Z médií