KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Ondřej Benešík: Máme-li konflikt na východě Ukrajiny řešit, musíme nazývat věci pravým jménem
Zpět

Ondřej Benešík: Máme-li konflikt na východě Ukrajiny řešit, musíme nazývat věci pravým jménem

Přidáno 23. 2. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 23. 2. 2015
Jednání v Minsku jednoznačně potvrdila, že Ruská federace je přímým účastníkem konfliktu na východě Ukrajiny. Přesto se najdou lidé, kteří neustále tvrdí, že Rusko do konfliktu není přímo zapojené a jedinou odpovědnost mají ukrajinští separatisté. Ve světle posledních událostí je však naivní se domnívat, že několik povstalců dokáže tolik měsíců mít převahu a vést vítězné bitvy s regulérní armádou 40 milionové země. Jasná převaha, nasazené zbraňové systémy i doplňování mužstva jasně ukazují, že jde o hybridní součást ruské armády.  

Zkušenost s anexí Krymu nám říká, že příslušnost vojáků nelze určovat jen podle výložek na jejich uniformách. Ukrajinská strana vyčísluje konflikt na miliony dolarů denně. Kde potom berou prostředky separatisté? A proč Vladimir Putin a Sergej Lavrov vystupují tak hlasitě proti dodávkám zbraní ukrajinské straně, jestliže na konfliktu nemají vlastní zájem?

Je to, jako když zloděj křičí: „Chyťte zloděje!“. Volání Kremlu po diplomatickém řešení je vrcholem cynismu. Vývoj rusko-ukrajinského konfliktu jasně ukazuje, že se jedná o dlouhodobě připravovanou akci s cílem získat nová území – buď přímo, nebo ve formě vazalských regionů. Tyto imperiální choutky současných vládců Kremlu se projevily už při obsazování Gruzie a Podněstří před několika lety. V této souvislosti je důležité si připomenout i vlastní historii, kdy Československo bylo po několik desetiletí satelitem Sovětského svazu, který se více než 20 let nacházel pod jeho přímou vojenskou okupací.

Kontakt: 
Kontakt:
Adéla Šidlová
Mediální asistent KDU-ČSL
Tel: 733 670 848
E: sidlova@kdu.cz

kategorie Tiskové zprávy