KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 O migraci ve Sněmovně a na Hradě
Zpět

O migraci ve Sněmovně a na Hradě

Přidáno 2. 10. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
1.10.2015 22:00 ČT 24
Příliv migrantů do Evropy bude pokračovat – podle nového odhadu OSN jich letos překoná Středozemní moře sedm set tisíc. Migrací se celý den zabývali poslanci. Na mimořádné schůzi přijali hned několik usnesení. Mezi nimi například ta, že odmítají trvalý mechanismus pro přerozdělování běženců a podporují vládu v ochraně hranic. Naopak odmítli, aby se Česko připojilo ke Slovákům a kvůli už přijatým kvótám žalovalo Evropskou komisi. Migrační krize byla zároveň jedním z témat schůzky prezidenta Miloše Zemana s hejtmany. 

Diskutoval místopředseda KDU-ČSL, předseda výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík /KDU-ČSL/, místopředseda výboru pro evropské záležitosti, předseda ODS Petr Fiala, místopředsedkyně poslaneckého klubu TOP 09 Jitka Chalánková a předseda Asociace krajů, hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek /ČSSD/.

Ondřej Benešík o dalších krocích vlády kvůli migračním kvótám: "Pokud Slovensko ten soud vyhraje – pravděpodobnost je bohužel velmi malá – tak samozřejmě bude zrušen celý právní akt. To znamená, že to se bude týkat i České republiky. (…) Chceme hrát o tzv. žlutou kartu, což je institut, který nám umožňuje lisabonská smlouva, kdy vlastně chceme zpochybnit prostřednictvím národních parlamentů to rozhodnutí Evropské komise. (…) O to nás požádali slovenští kolegové, abychom se pokusili zvrátit toto rozhodnutí pomocí tohoto institutu."

Záznam pořadu nalezenete ZDE

kategorie Z médií