KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Návrhy EK na řešení uprchlické krize
Zpět

Návrhy EK na řešení uprchlické krize

Přidáno 11. 9. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
10.9.2015 19:10 ČRo Plus
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vystoupil včera v Evropském parlamentu s novými plány na řešení současné uprchlické krize. Součástí těchto plánů by mělo být nouzové a povinné přerozdělení části uprchlíků mezi zeměmi Evropské unie. 

Tyto kvóty ale část zemí, včetně České republiky, odmítá. Zároveň by se ale měl zpřísnit klíč, podle kterého se azyl v evropských zemích uděluje. A ti, kdo mu nevyhoví, by měli bez milosti být deportováni zpět. Dále by měly být posíleny vnější hranice Unie, zachován schengenský systém, který v souvislosti s krizí bývá nyní často zpochybňován. Země Evropské unie by měly také více pomáhat v zemích, odkud uprchlíci přicházejí. Jaké mechanismy kromě běženeckých kvót přispějí podle vás ke zvládání imigrace do Evropy? Hostem byl europoslanec Tomáš Zdechovský.

Tomáš Zdechovský: "Poprvé zaznělo od předsedy Evropské komise to, že bude důraznější v návratové politice. Ona ta návratová politika, to je takový běh na dlouhou trať, kdy potřebujeme opravdu vrátit lidi, kteří sem chodí z ekonomických důvodů a kteří neprojdou tou standardní migrační procedurou, protože státy Evropské unie umožňují ekonomickým migrantům přijít do Evropy na základě toho, že si požádají o zelenou kartu. Tito lidé sem vlastně dneska chodí a vydávají se za uprchlíky z různých zemí a poprvé zaznělo varování, že Evropa tito lidi nechce nebo nepotřebuje."

Záznam pořadu si poslechněte ZDE

kategorie Z médií