KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Ministr Herman se zúčastnil zasedání Evropské vysílací unie (EBU)
Zpět

Ministr Herman se zúčastnil zasedání Evropské vysílací unie (EBU)

Přidáno 25. 6. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva. 25. 6. 2015
Valné shromáždění, nad kterým ministr kultury převzal záštitu, probíhá v Praze 25. a 26. června 2015. Konference se účastní na 250 delegátů z celého světa. Hlavními tématy jsou otázky spojené s novými formáty veřejnoprávních pořadů, rozvoj technologií, digitalizace či zpravodajství. 

EBU se sídlem v Ženevě je největší mezinárodní asociace sdružující evropská i některá mimoevropská veřejnoprávní média. Reprezentuje 74 aktivních členů a propaguje význam veřejnoprávních médií na evropské i celosvětové úrovni. Zprostředkovává spolupráci mezi jednotlivými vysílateli, například výměnu audiovizuálního obsahu od hudby po zpravodajství; členům poskytuje právní poradenství a hájí jejich zájmy na půdě Evropské unie. EBU úzce spolupracuje s dalšími evropskými institucemi, například s UNESCO, a vztahy rozvíjí i s ostatními mezinárodními uniemi vysílatelů.  Od roku 1993 je aktivním členem EBU také Český rozhlas, který aktivně přispívá do zpravodajské i hudební výměny, čímž též propaguje českou kulturu v zahraničí. Dalším členem EBU je Česká televize.

Právě probíhající Valné shromáždění EBU je největším profesním shromážděním hlavních představitelů veřejnoprávních televizí a rozhlasů v Evropě a přidružených organizací z dalších zemí.

Ministr Herman v úvodním slově na shromáždění uvedl: „Aktivní členové Evropské vysílací unie z České republiky, tedy Český rozhlas a Česká televize, mají v naší společnosti významné místo. Jako faktičtí nástupci Československého rozhlasu a Československé televize patří mezi nejstarší evropské vysílací instituce. Zejména Československý rozhlas přitom sehrál významnou roli během zásadních historických okamžiků našeho národa. V době nesvobody za druhé světové války a za okupace vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 byl právě boj o Rozhlas jednoznačným vyjádřením ochoty se zbraní v ruce chránit českou identitu.“  Ve svém projevu se Herman zaobíral i funkcí a smyslem médií veřejné služby: „Média veřejné služby jsou ve vyspělých zemích našeho civilizačního okruhu nedílnou součástí moderní společnosti. Jejich posláním je nikoli profit, ale podíl na kultivaci společnosti, na kultivaci národa, bez ohledu na momentální zisk. Jejich úkoly musejí být koncipovány tak, aby respektovaly a reflektovaly potřeby společnosti v mantinelech práva - „padni komu padni“ - jinak by totiž postrádala svůj smysl. Komerční média mají vlastníky, logicky tedy kopírují jejich zájmy, čemuž by média veřejné služby měla být na hony vzdálena, měla by být prosta jakéhokoli vlivu politického i ekonomického. Jsme často zaplavováni lacinými seriály „o ničem“. Protiváhou by měla být kvalitní publicistika, dokumentaristika, dramatika kultivujícího a edukativního charakteru. Etalon estetična někde musí být, na to bychom měli dbát,“ uvedl dále ministr. Dodal, že Evropskou vysílací unii pokládá za příklad funkční mezinárodní profesní spolupráce, jejíž aktivity neslouží jen jejím členům, ale i občanům a státním orgánům.

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK ČR

kategorie Tiskové zprávy