KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Lidovci uspěli: Lesní školky nezaniknou
Zpět

Lidovci uspěli: Lesní školky nezaniknou

Přidáno 8. 4. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 8. 4. 2015
Potvrzeno. Lesní školy a další formy alternativní předškolní péče se do budoucna nemusí obávat o svoji existenci. Díky iniciativě a úsilí předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiřího Miholy a zástupců ostatních stran (s výjimkou KSČM) schválila sněmovna novelu zákona o dětských skupinách, která zavádí dobrovolnou registraci poskytovatelů.

Lesním mateřským školám, dětským klubům a dalším subjektům, které nesplňuji podmínky pro dětské skupiny, již nehrozí zánik.

„Novela měla podporu napříč Poslaneckou sněmovnou. Jsme rádi, že se nám podařilo napravit zákon, který nebyl kvalitní. Přijetí této novely umožní další existenci lesních školek a dalších možností předškolní péče. Tato novela zavádí dobrovolnou registraci. Jednotliví poskytovatelé se sami mohou rozhodnout, zda se chtějí registrovat jako dětské skupiny a využít například možnosti daňového zvýhodnění, nebo nikoliv. Důležité je, že zachováváme právo rodičů na alternativní předškolní péči o jejich děti,“ řekl Jiří Mihola, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL.

Dětské skupiny může zřídit zaměstnavatel a výdaje za placenou službu hlídání dětí si rodiče mohou odečíst slevou na dani. Pokud jde o lesní školky a další subjekty, které se nebudou muset podle novely registrovat, nebudou muset splnit hygienická kritéria pro dětské skupiny, ale nebudou mít ani nárok na daňovou úlevu.

Do dětských skupin mohou podle schváleného zákona rodiče své dítě dát už od jednoho roku. V každé skupině může být nejvýše 24 dětí a jejich provozovatel bude moci stanovit úhradu jen do výše nákladů. Kromě firem je mohou zřídit úřady, radnice, vysoké školy nebo neziskové organizace.

Kontakt:
Adéla Šidlová
Mediální asistent KDU-ČSL
Tel: 733 670 848
E: sidlova@kdu.cz

kategorie Tiskové zprávy