KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 KDU-ČSL posílila ve Výboru regionů
Zpět

KDU-ČSL posílila ve Výboru regionů

Přidáno 17. 2. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 12. 2. 2015
Na ustavujícím plenárním zasedání 6. funkčního období Výboru regionů bylo v hlavním jednacím sále Evropského parlamentu v Bruselu zvoleno nové vedení tohoto orgánu na dalších pět let. Českou republiku zde zastupuje 12 reprezentantů krajů a měst, jedním z nich je také vicehejtman Pardubického kraje a místopředseda KDU-ČSL Roman Línek. Ten byl na základě jednomyslné dohody české delegace zvolen jejím prvním místopředsedou, předsedou se stal zastupitel města Plzně Petr Osvald (ČSSD). Oba dva budou příštích pět let členy předsednictva Výboru regionů, kde má Česká republika dvě místa. 

„Jsem rád, že mohu další období pokračovat v práci ve Výboru regionů, kde působím od roku 2004. V příštích pěti letech budu hájit zájmy České republiky a jejích regionů nejen v předsednictvu tohoto orgánu, ale také v komisích  ECON, CIVEX a především ve Východním partnerství, kde jsem jediným zástupcem naší země při budování vztahů s reprezentanty regionální a komunální úrovně šesti postsovětských zemí – Běloruska, Ukrajiny, Moldávie, Gruzie, Arménie a Ázerbájdžánu,“ řekl Línek, který ve Výboru regionů funguje v rámci politické frakce Evropské lidové strany.

Členy české delegace jsou na základě návrhů Asociace krajů a Svazu měst a obcí i další členové KDU-ČSL. Konkrétně vicehejtman Jihomoravského kraje a senátor Stanislav Juránek a předseda Výboru pro evropské záležitosti Parlamentu ČR Ondřej Benešík. Předsedou nového Výboru regionů byl na základě návrhu ELS zvolen Fin Markku Markkula.

Vedle volby orgánů Výboru regionů se na zasedání v Bruselu konala řada věcných jednání výboru. Vystoupili zde také Frans Timmermans, první místopředseda Evropské komise, nebo Cecilia Malmström, evropská komisařka pro obchod. „Jedním ze zajímavých bodů bylo například rozšíření ochrany zeměpisných označení na nezemědělské produkty. Tak by ochrannou známku mohlo mít vedle pardubického perníku nebo italského parmezánu například také české sklo. Výbor regionů tuto iniciativu podpořil,“ dodal Roman Línek.


Kontakt:
Adéla Šidlová
Mediální asistent KDU-ČSL
Tel: 733 670 848
E: sidlova@kdu.cz

Miriam Kázmér
Tiskové oddělení KDU-ČSL
Tel: 731 603 864
E: kazmer@kdu.cz

kategorie Tiskové zprávy