KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 KDU-ČSL ustavila skupinu pro řešení migrace
Zpět

KDU-ČSL ustavila skupinu pro řešení migrace

Přidáno 1. 9. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 1.9.2015
KDU-ČSL zřídila pracovní skupinu pro otázky migrace pod vedením svého místopředsedy Ondřeje Benešíka.

"Migrace je jedním z nejpalčivějších problémů současnosti. Jako tradiční strana s vládní odpovědností cítíme potřebu nabídnout občanům jasná řešení, která jim na jedné straně dají záruky bezpečnosti a na druhé straně zabrání vzestupu extrémistů,“ říká Ondřej Benešík, předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti.

Pracovní skupina na svém prvním jednání přijala čtyři základní přístupy k řešení problematiky migrace:

1. Je nutné, aby potřebná opatření přijímala EU jako celek, protože samotná ČR nedokáže efektivně čelit přílivu běženců;
2. Řešení problému je třeba přesunout především mimo hranice EU, do zemí původu migrantů a preventivně bránit tomu, aby migrační vlna dorazila k evropským hranicím;
3. Musíme důsledně rozlišovat mezi ekonomickými migranty a válečnými uprchlíky, zejména těmi, kteří prchají před terorem Islámského státu a dalších radikálů;
4. Je třeba daleko více podporovat a prosazovat prorodinnou politiku, KDU-ČSL nepřijímá argument, že imigrace je jediným klíčem k vyrovnání demografického deficitu.

KDU-ČSL klade důraz na včasný a koordinovaný postup. „Je naivní si myslet, že migranty zastavíme na hranicích, ať už českých, či schengenských. Ti lidé nemají co ztratit, jsou zoufalí a je jich hodně. Musíme pomáhat přímo v regionech původu běženců a bránit tak tomu, aby se miliony lidí vydávaly na cestu do Evropy,“ říká Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL.

„Zároveň chci požádat své spoluobčany, aby nepodléhali strachu a neodmítali pomoc těm, kteří prchají před válkou a terorem. Ekonomické migranty budeme i nadále vracet zpět. A samozřejmě naší hlavní starostí je bezpečí českých občanů,“ uzavírá vicepremiér.

Usnesení předsednictva k otázce migrace, související články a videoblogy naleznete na zvláštní záložce webu KDU-ČSL věnované tématu uprchlictví: www.kdu.cz/aktualne/uprchlici/myty-a-reseni.


Kontakt:
Petra Hrušová
tisková mluvčí KDU-ČSL
hrusova@kdu.cz, +420 731 603 853


kategorie Tiskové zprávy