KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 KDU-ČSL: Očkování ano, je ale třeba vnímat i názor kritiků
Zpět

KDU-ČSL: Očkování ano, je ale třeba vnímat i názor kritiků

Přidáno 11. 3. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 11. 3. 2015
Poslanecká sněmovna projednává zákon o ochraně veřejného zdraví, jehož jednou součástí je i hodně diskutovaná otázka povinného očkování. Poslanci KDU-ČSL nyní odmítají nezodpovědné rušení či omezování fungujícího systému očkování, které by mohlo mít závažné následky pro zdraví české populace.

"KDU-ČSL v žádném případě nepopírá právo rodičů rozhodovat o péči o jejich děti. Je ale třeba mít na paměti fakt, že očkování kromě individuální ochrany má i význam v nastavení kolektivní imunity. Očkování proti vybraným infekčním chorobám je nejlepším a nejlevnějším prostředkem ochrany společnosti před těmito nemocemi," říká poslanec Vít Kaňkovský, místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví.

Poslanci KDU-ČSL ovšem nesouhlasí s nesmyslně vysokými sankcemi pro lékaře, kteří nezajistí povinné očkování, stejně jako například pro pořadatele letních táborů či jiných dětských volnočasových aktivit. Proto podal poslanec Kaňkovský pozměňovací návrh, který snižuje maximální výši pokuty.


"Pro zvýšení důvěry veřejnosti v očkování navrhujeme zjednodušit systém hlášení nežádoucích účinků vakcín, zřízení odškodňovacího fondu, prověření správnosti očkovací vyhlášky a zavedení screeningového testu poruch specifické imunity k určení dětí, kterým nesmí být podány živé očkovací látky," zmiňuje další náměty k diskuzi poslanec Ludvík Hovorka, předseda sněmovního podvýboru pro ekonomiku ve zdravotnictví, zdravotní pojištění a lékovou politiku.

KDU-ČSL vnímá připomínky kritiků očkování a je pro otevření odborné diskuze za účasti zástupců veřejnosti. Zástupci KDU-ČSL budou také aktivně pracovat v pracovní skupině pro problematiku očkování, kterou dle usnesení Výboru pro zdravotnictví zřídí v nejbližší době Ministerstvo zdravotnictví.

Kontakt:
Adéla Šidlová
Mediální asistent KDU-ČSL
Tel: 733 670 848
E: sidlova@kdu.cz

kategorie Tiskové zprávy