KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 KDU-ČSL: Jsme v poločase
Zpět

KDU-ČSL: Jsme v poločase

Přidáno 27. 11. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 27. 11. 2015
KDU-ČSL v poločase své účasti ve vládě a v Poslanecké sněmovně zhodnotila svoji práci a představila její výsledky.

„Mám dvě dobré zprávy. Ta první je, že vláda plní svůj program. A ta druhá, že ten program je z velké části programem KDU-ČSL,“ řekl Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL.

Volební program KDU-ČSL obsahoval 197 programových priorit. Z toho 89 je buď splněno, popřípadě se průběžně plní (v případě, že jde o závazky platné pro celé volební období). 74 priorit bude splněno či je splěno částečně. Není plněno 34 priorit.

Vyjádřeno v procentech: 45 % priorit je splněno, dalších 38 % splněno bude a nesplněno je pouhých 17 %. Lze předpokládat, že na konci mandátu vlády by mělo být splněno 83 %.

„Domnívám se, že se čtrnácti poslanci je více než 80% naplněnost slibů voličům dobrý výsledek a ukazuje se, že platí to, co jsem říkal ve volbách a po nich, totiž že KDU-ČSL už není jazýčkem na vahách, není ve vládě přívěskem, který pomáhá druhým plnit jejich program, ale realizuje v kabinetu ten svůj – a jen kvůli programu ve sněmovně také je. Chci samozřejmě poděkovat, že koaliční partneři nám umožňují plnit naše priority. Je to nepochybně proto, že jde o dobré priority, a tak lidovecké návrhy, jako je například vrácení slevy na dani pracujícím důchodcům, či výrazné zvýšení daňových bonusů na děti berou dnes naši partneři de facto za své,“ řekl Pavel Bělobrádek.

Pavel Bělobrádek představil také činnost svého úřadu pro vědu výzkum a inovace. Na rok 2016 se mu podařilo získat o více než 2,5 miliardy více, než byla výchozí hodnota střednědobého rozpočtového výhledu, zároveň bylo institucionálně nastaveno zřízení rezortu Ministerstva pro výzkum a vývoj.

„Letos jsme mohli poprvé využít své vlastní zdroje a zvolit analytický přístup, který nepředkládá jen stroze převzatá data, ale podrobuje je podrobné analýze, popisuje souvislosti a představuje trendy, doporučení a předpoklady do budoucna,“ vysvětlil Pavel Bělobrádek.

Marian Jurečka, 1. místopředseda strany a ministr zemědělství, mezi významné splněné priority řadí úspory na rezortu, program rozvoje venkova i úspěchy v oblasti potravinové politiky.
„Podařilo se nám například získat ze státního rozpočtu na národní zemědělské programy v příštím roce 2,25 miliardy korun. Nejvíce peněz, konkrétně více než 1,6 miliardy, bude směřovat do živočišné výroby. Připravili jsme také novelu zákona o potravinách, která zjednoduší a zefektivní kontroly na trhu s potravinami a zpřehlední kompetence v maloobchodu. Na podporu zpracování zemědělských produktů a zvyšování konkurenceschopnosti v potravinářství jsme připravili z národních peněz v letech 2015-2020 ročně kolem 200 milionů korun,“ řekl Marian Jurečka.

Ministerstvo kultury hlásí 8 splněných priorit z celkem 9 .
„Zvýšili jsme výdaje do resortu ministerstva kultury, úspěšně prosazujeme transparentní činnost národních kulturních institucí, posílili jsme dlouhodobě a dobře fungující programy pro obnovu a údržbu památek včetně výrazného zpružnění a zefektivnění systému památkové péče zejména využitím moderních komunikačních technologií. Chci také poděkovat všem svým kolegům, že svoji práci dělají srdcem,“ řekl Daniel Herman, ministr kultury.

Úspěchy strany v sociální oblasti představil místopředseda strany a garant její sociální politiky Jan Bartošek.
„Budu stručný. Prosadili jsme navýšení odečitatelné položky na dítě, kurzarbeit, který v ekonomicky nepříznivých dobách zamezí nárůstu nezaměstnaných a je v důsledku pro stát mnohem levnější než navyšování prostředků na podporu v nezaměstnanosti. Dále dětské skupiny, které rodičům umožní pracovat a zároveň zajistit péči o děti, zastavili jsme podivné praktiky v exekucích, takže vymáhání pohledávek již do budoucna nebude výhodným byznysem. Došlo také k přesměrování doplatku na bydlení ve vztahu k obytné ploše (nikoli na počet lidí) a k definování minimálních standardů bydlení, což směřuje proti vlastníkům ubytoven a vůbec proti tomuto byznysu,“ shrnul Jan Bartošek.

Kontakt:
Petra Hrušová
tisková mluvčí KDU-ČSL
hrusova@kdu.cz, +420 731 603 853

kategorie Tiskové zprávy