KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Jsem ráda, že se Evropa probudila!
Zpět

Jsem ráda, že se Evropa probudila!

Přidáno 25. 6. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
25. 6. 2015
Michaela Šojdrová promluvila na plénu Evropského parlamentu k otázce současné migrační krize.

V příštích dnech čeká Evropskou radu další kolo jednání o migraci. Doufejme, že po rozhodnutí o námořní operaci proti pašerákům lidí bude i toto jednání úspěšné. Naši občané to totiž očekávají!
Jsem ráda, že se Evropa probudila, začala jednat a že k tomu přispělo i dubnové usnesení Evropského parlamentu, bohužel médii často redukované jen na otázku povinných kvót, které osobně odmítám. Nejen výkonné instituce EU, ale i orgány členských zemí selhaly a včas adekvátně nereagovaly.

Upozorňuji, že již v prosinci 2014 jsme schválili usnesení, ve kterém jsme vyzvali k ucelenému přístupu k migraci. Nehovoří se v něm o kvótách, zato jsou v něm vyjmenovány kroky k tomu, abychom pomohli zemím EU čelícím největšímu tlaku. Volá po vynaložení adekvátních prostředků na řízení migračních toků. Tedy na posílení ochrany hranic a urychlené zpracovávaní žádostí o azyl a navracení těch, kteří na něj nemají nárok.

EU musí být solidární, ale v první řadě také zodpovědná vůči svým občanům. Musíme s chladnou hlavou rozlišovat mezi uprchlíky z válečných zón čekajícími na naši pomoc a mezi nelegálními imigranty. Nezbytnou podmínkou však je, aby EU byla akceschopná a zabývala se skutečnými problémy.
Chtějme více Evropy tam, kde je to pro naši bezpečnost skutečně důležité a naopak méně tam, kde je to malicherné a lidem nesrozumitelné. Pak sebereme i argumenty různým extremistům, kteří se na současné vlně populisticky přiživují, včetně těch, kteří zde nedávno založili novou frakci.
 

kategorie Tiskové zprávy