KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Jak zabránit dalším atentátům?
Zpět

Jak zabránit dalším atentátům?

Přidáno 17. 11. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
16.11.2015 22:00 ČT 24 Události, komentáře
Hlavním strůjcem útoků v Paříži je podle nejmenovaných francouzských představitelů sedmadvacetiletý Abdelhamid Abaaoud - Belgičan marockého původu. Dalšími dosud identifikovanými útočníky byli občané Francie. Policie v noci na dnešek provedla velké množství a zadržela 23 lidí, více než stovku umístila do domácí vazby. Velké pátrání vedla i belgická policie v problematické bruselské čtvrti Molenbeek. Český premiér Bohuslav Sobotka dnes oznámil, že jedna z osob, která je s útoky v Paříži spojována, projížděla před pěti a sedmi lety přes Česko. Podle místopředsedy vlády Andeje Babiše /ANO/ je nutné ihned uzavřít schengenskou hranici.

Téma pro Ivana Gabala /nestr. za KDU-ČSL/, místopředsedu výboru pro obranu, Marka Ženíšeka, místopředsedu poslaneckého klubu TOP 09 a experta na zahraniční politiku a Karla Randáka, bývalého ředitele civilní rozvědky.

Jak to, že mají tak moderní přístroje, že ani tajné služby, v CIA zřejmě taky asi tedy ne, že je neodhalí? Kdo jim to prodává? Kde to berou? Z čeho to platí? A jak to, že tomu nikdo nezabrání?
Ivan Gabal: "Za prvé je pro zpravodajské služby velmi obtížné působit na území Islámského státu. Za druhé, ty technologie, to už jsme viděli dřív u Al Kajdy, že nepoužívají elektronické komunikace, e-mailů a podobně. Oni při řízení vojenských akcí používají jenom vysílačky například. A to plánování, myslím si, že za tím byl evropský mozek. A to vojenské plánování zcela odpovídalo taktice boje, kterou Islámský stát používá. A je potřeba si uvědomit, že před sebou máme sérii gradujících útoků, ruské letadlo, Bejrút minulý týden a teďko Paříž. To znamená, tam je skutečně snaha oslabit a rozvrátit tu mezinárodní koalici z hlediska její schopnosti působit proti Islámskému státu. A je potřeba ještě dodat, že informační zázemí Islámského státu je nečekaně silné. To znamená, jak monitorování evropského prostředí a ostatních, tak prostě zpracování a překlopením těch informací do akce."


Záznam pořadu naleznete ZDE

kategorie Z médií