KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Jak rozdělovat uprchlíky?
Zpět

Jak rozdělovat uprchlíky?

Přidáno 10. 9. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
9.9.2015 22:00 Události, komentáře
Předseda Evropské komise představil nový plán na řešení uprchlické krize. Členské země by si měly rozdělit dalších 120 tisíc uprchlíků. Kvóty pro 40 tisíc žadatelů o azyl představil Brusel už v květnu. Jean-Claude Juncker zároveň slíbil posílení vnějších hranic – a varoval, že v Evropské unii je mezi státy málo jednoty. Česko dál trvá na principu dobrovolnosti. 

Skutečně Evropská unie ví, co dělat s migrační vlnou? Jsou kvóty tím správným řešením? A jak přimět osmadvacítku k jednotě? Diskutovali předseda zahraničního výboru sněmovny, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, europoslanec Petr Mach /Svobodní/, předseda výboru pro evropské záležitosti sněmovny, místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík a státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Dalším tématem k diskuzi byl průjezd spojeneckého kovoje. 

Ondřej Benešík: "Německo má určitě velmi štědrý sociální systém, který láká. Já si nejsem úplně jistý, jestli lidé, kteří přichází do Německa, přesně ví, jak to v Německu funguje. Vrátil  bych se ještě k té uprchlické krizi jako takové, v roce 2001, kdy jsme nebyli v Evropské unii, natož tak v Schengenu, měli jsme hlídané hranice, tak v České republice požádalo o azyl přes 18 tisíc lidí. To znamená, pokud to poměřujeme tu současnou situaci s tehdejší dobou, tak ta krize, které čelíme dnes, zdaleka nedosahuje těch rozměrů, které měla na přelomu milénia. Takže já si myslím, že Česká republika umí zvládnout několik tisíc migrantů, azylantů, ale znovu říkám, na základě našeho vlastního rozhodnutí, nikoli na základě jakéhokoli diktátu. To prostě fungovat nemůže."

Záznam pořadu naleznete ZDE. 

kategorie Z médií