KDU.breadcrumbs.homeAktuality Archiv 2015 Ivan Gabal: Průzkum v armádě je velmi kvalitní. Je obrazem společnosti, a armáda není jiná.
Zpět

Ivan Gabal: Průzkum v armádě je velmi kvalitní. Je obrazem společnosti, a armáda není jiná.

Přidáno 8. 10. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
7.10.2015 romea.cz
Poslanec a sociolog Ivan Gabal se pro server Romea.cz vyjádřil k výsledkům výzkumu mezi vojáky a důstojníky české armády, který podle televize Prima ukázal jejich extremistické postoje. „Jde o  robustní standardní výzkum, který přinesl kvalitní výsledky. Není to žádná manipulace ani pomluva,“ říká Ivan Gabal.

Prima v nedávných reportážích upozornila například na to, že pro 75% dotazovaných vojáků a důstojníků jsou Romové naprosto nepřijatelní, 71% považuje za největší nebezpečí uprchlíky, pro každého třetího jsou bezpečnostní hrozbou USA... Uvedla také, že podle závěrů průzkumu představuje každý osmý zaměstnanec generálního štábu bezpečnostní riziko.

Na dnešním jednání sněmovního výboru pro obranu sice ministr obrany Martin Stropnický tyto výsledky nepopřel, ale zdůraznil, že výzkum obsahuje i pozitivní zjištění a že za armádou stojí. Člen výboru Ivan Gabal označil podle ČTK vytrhávání jednotlivých výsledků z kontextu za bulvár.
„Patriku Kaiserovi z Primy jsem veřejně řekl, že odvedl neprofesionální práci tím, že vytrhl jen část výsledků z kontextu,“ dodal pro server Romea.cz

„Výzkum přináší velice podstatné výsledky pokud jde o nitřní klima v armádě nebo horizontální i vertikální důvěru,“ pokračuje Gabal. „Pokud jde  o kritické výhrady cítí vojáci hlavní problémy ve financovaní, výzbroji a  výstroji, které neustále projednáváme a hledáme nápravu.“

„Skandální“ výsledky výzkumu Gabala jako zkušeného sociologa nepřekvapují: „V základních postojích s ohledem na etnické vztahy apod. je výzkum zrcadlem, které je obrazem české společnosti a armáda prostě není jiná.“

Podle Gabala je důležité sledovat poměry v armádě, znát postoje a názory vojáků a je důležité brát výsledky výzkumu jako podstatnou informaci, pracovat s nimi věcně. „I média by měla k takovým informacím o obranyschopnosti přistupovat odpovědně a debatovat podstatné a nikoli vytrhávat dílčí a problematické výsledky a dělat z nich skandál a bulvár,“ uzavírá. Aby to mohli novináři dělat, bylo by podle Gabala vhodné, aby jim ministerstvo dalo výsledky výzkumu, nebo alespoň jejich podstatnou část k dispozici.
 

kategorie Z médií