KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Ivan Gabal hostem Hyde parku
Zpět

Ivan Gabal hostem Hyde parku

Přidáno 6. 10. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
5.10.2015 20:05 ČT 24 Hyde park
O obraně euroatlantických hodnot, o imigrační vlně, která zrála bez větší pozornosti několik let a výzvách pro českou armádu v Hyde Parku s lidoveckým poslancem a místopředsedou sněmovního výboru pro obranu Ivanem Gabalem.

Ivan Gabal k otázce, co jsou vlastně ty euroatlantické hodnoty: "Definovat je dokážeme, protože my jsme poměrně hodně dlouhou dobu žili v systému, který je vlastně popíral. To znamená, svoboda projevu, demokratický politický systém a zejména právní stát a ochrana občana před státem a politickou mocí. Já si nemyslím, že by někdo vnucoval evropské nebo americké demokratické systémy těm zemím, o kterých mluvíme, ať už se to týká Iráku nebo Sýrie nebo Libye nebo Afghánistánu. Je zajímavé, jak je svět, který je naplněn a realizuje tyto hodnoty atraktivní pro všechny lidi, kteří přicházejí ze světa, kde tyto hodnoty nejsou. Protože já si nemyslím, že ti lidé přichází jenom za prosperitou, sociálními jistotami, ale přicházejí za bezpečím, za svobodou a za příležitostmi a prostě to propojení toho bezpečí, právního státu, svobod a hospodářských a sociálních příležitostí je to, co tvoří jádro západního euroatlantického světa."

Ivan Gabal - Je sociolog a taky politik, patřil ke spoluzakladatelům Občanského fóra, po revoluci několik let pracoval jako politický analytik v kanceláři prezidenta Václav Havla, teď je sám poslancem za KDU-ČSL. A politiku mají doslova v rodině. Jeho manželka Jana Hybášková byla velvyslankyní Evropské unie v neklidném Iráku, teď je na stejném postu, velvyslankyně Evropské unie v Namibii.

Záznam pořadu naleznete ZDE.


kategorie Z médií