KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Iráckým křesťanům se otevírá cesta do ČR
Zpět

Iráckým křesťanům se otevírá cesta do ČR

Přidáno 28. 10. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 27. 10. 2015
Velmi vítám dnešní podporu projektu na záchranu křesťanů z Iráku i ze strany českého premiéra. Osobně jsem v kontaktu s Nadačním fondem Generace 21, který přesídlení zhruba 25 rodin organizuje. I přes značnou ochotu řady jednotlivců i charitativních organizací k pomoci byl dosud nejtěžší překážkou zdrženlivý postoj českých ministerstev vnitra a zahraničí. Věřím, že po dnešním dni tato překážka padla a mnohaměsíční úsilí se tak úspěšně završí. Těší mne, že plán od začátku podporují i ministři KDU-ČSL v čele s vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem.

S otcem Benjaminem Shamounem, který dnes navštívil úřad vlády, jsem se v posledních dnech setkala hned dvakrát. Otec Benjamin se ve svém opatství kláštera Mar Mattai v severním Iráku stará o 12.000 vnitřních křesťanských vysídlenců, které dnes nejvíce trápí nedostatečná zdravotní péče, špatné ubytování či zajištění vzdělání pro děti. Hlavním bodem našich schůzek byla kromě podpory dočasného přesídlení rodin iráckých křesťanů i podpora trpícím přímo na místě.

Vím, že humanitární pomoc musí směřovat na všechny, kteří ji potřebují, přesto je však zřejmé, že v tuto chvíli jsou křesťané nejvíce pronásledovanou menšinou na územích Iráku a Sýrie a navíc nemají zastání ani u vlastních vlád a nedostávají žádnou pomoc.

V České republice jsou již vytipované farnosti, které jsou ochotny irácké rodiny přijmout a pomoci jim s aklimatizací. Osobně tuto iniciativu velmi podporuji a vnímám ji jako konkrétní příklad solidarity naší země s trpícími uprchlíky, což ostatně zdůrazňuji i na půdě Evropského parlamentu.


kategorie Tiskové zprávy