KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Festival 9 týdnů baroka byl představen v Nostickém paláci
Zpět

Festival 9 týdnů baroka byl představen v Nostickém paláci

Přidáno 2. 6. 2015 tiskové oddělení
Tisková zpráva, 2. 6. 2015
Ministr Daniel Herman ocenil úsilí tvůrců festivalu a vyjádřil přesvědčení, že západočeský příhraniční region, který býval v nedávné minulosti místem rozdělení, se i díky 9 týdnům baroka stane místem setkávání.

Tisková konference k festivalu „9 týdnů baroka“, který je součástí projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, proběhla 2. června v Nostickém paláci, sídle ministerstva kultury. Kromě programového ředitele projektu Plzeň EHMK 2015 Jiřího Sulženka a manažerky festivalu 9 týdnů baroka Kateřiny Melenové přijali pozvání také ministr kultury Daniel Herman a jeho náměstkyně Anna Matoušová. Přítomna byla dále senátorka Milada Emmerová, za Plzeňský kraj pak člen rady Jaroslav Šobr a vedoucí odboru kultury Alena Svobodová.

Na tiskové konferenci byl představen ideový záměr festivalu a program rozdělený časově i geograficky do 9 oblastí. Koncepce festivalu respektuje možnosti jednotlivých oblastí, vytěžuje přirozená centra, aniž by přehlížela vzdálenější lokality a menší sakrální stavby; právě do nich jsou situovány komornější koncerty a další umělecké produkce. Cílem je upozornit na hodnoty, které v sobě nese západočeské baroko, jehož historický, umělecký i duchovní potenciál byl doposud využit jen z menší části. Plzeňský kraj je místem setkání architektů Santiniho a Dientzenhofera, barokní krajina tu má svoji neopakovatelnou atmosféru a kostely, kláštery a města čekají na svoje nové návštěvníky. Festival 9 týdnů baroka přináší příležitosti setkat se s barokní i současnou kulturou v prostředí barokních památek s cílem vytvořit ze západočeského baroka značku, za kterou se budou sjíždět hosté z celé Evropy.

Součástí tiskové konference bylo i představení barokních vůní, které pro tuto příležitost i pro celý festival namíchala kosmetička, aromaterapeutka a „alchymistka“ Petra Hlavatá. Jak uvedla, nestačí jen znát složení historických parfémů či kadidel, ale také na sebe nechat působit autentický prostor barokních chrámů – tak podle jejích slov vznikl např. parfém, který je její poctou Santinimu.

Festival 9 týdnů baroka pořádá Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 ve spolupráci s cca 50 regionálními partnery. Na projekt Plzeň EHMK 2015, který probíhá pod záštitou Daniela Hermana, poskytlo ministerstvo kultury částku 100 milionů Kč. Ta byla uvolňována v průběhu čtyř let: třikrát ve výši dvacet milionů, letos pak ve výši 40 milionů.

„Baroko se svou harmonií stavby a krajiny, světla a stínu, duše a těla nám může být a je inspirací pro naše současné životy,“ uvedl Daniel Herman, který se účastníkům TK současně svěřil s potěšením, které mu působí fakt, že může trávit čas svého ministerského působení právě v barokním prostředí Nostického paláce.

Kontakt:
Simona Cigánková
Tisková mluvčí MK ČR
simona.cigankova@mkcr.cz

kategorie Tiskové zprávy