KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Dvacáté výročí svatořečení sv. Zdislavy oslaví v Křižanově odhalením unikátního památníku
Zpět

Dvacáté výročí svatořečení sv. Zdislavy oslaví v Křižanově odhalením unikátního památníku

Přidáno 22. 5. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 22. 5. 2015
Křižanov je rodiště sv. Zdislavy, která byla v roce 1995 svatořečena papežem Janem Pavlem II. Křižanovští se rozhodli své nejvýznamnější rodačce postavit památník, jenž by sloužil všem, kteří se chtějí na chvíli zastavit. Památník o průměru dvanáct metrů a výškou kolem tří metrů bude odhalen 27. září 2015. 

„Kašnu památníku ze šedomodré žuly bude zdobit socha Zdislavy, kterou vytvořil akademický sochař Otmar Oliva. Dosud připomínala sv. Zdislavu jen plastika v místním kostele, letos to bude důstojný památník, který také přiláká nové návštěvníky do městečka,“ popisuje senátor a také člen přípravného výboru František Bradáč.

Památník se začal připravovat od roku 2012. Celkové náklady jsou kolem sedmi milionů a dosud se podařilo nashromáždit šest milionů. V roce 2013 byl slavnostně poklepán základní kámen, který požehnal papež František ve Vatikánu. Hlavními iniciátory a tahouny celého projektu realizace památníku je farář Tomáš Holcner a  Nila Vodičková.

Kdo byla sv. Zdislava

Narodila se kolem roku 1220 významnému velmoži Přibyslavovi z Křižanova a jeho ženě Sibyle. V sedmnácti letech ji provdali za urozeného Havla z Markvartic, který spravoval panství na severu Čech, a byl důvěrníkem krále Václava I. Blahořečena byla v roce 1907 a svatořečena v roce 1995 papežem Janem Pavlem II.  Zdislava byla nazývána matkou chudých, pomáhala nemocným a starala se o manžela a své čtyři děti. Je patronkou rodiny.

František Bradáč
bradacf@senat.cz

kategorie Tiskové zprávy