KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Bible kutnohorská byla předána do fondu Moravské zemské knihovny
Zpět

Bible kutnohorská byla předána do fondu Moravské zemské knihovny

Přidáno 4. 2. 2015
Ilustrační foto
3.2.2015 Tisková zpráva
2. února ministr kultury Daniel Herman symbolicky předal do sbírek Moravské zemské knihovny Bibli kutnohorskou z roku 1489. 

Jedná se o druhou tištěnou staročeskou bibli (po Bibli pražské z roku 1488) dochovanou zhruba ve 41 exemplářích, uložených v paměťových institucích po celém světě, která se v roce 1729 rovněž objevila na seznamu zakázaných knih pátera Koniáše.

Ministr kultury Daniel Herman zdůraznil, že jde o „knihu knih“ ukazující přetrvávající hodnoty. „Je to poklad předešlých generací, z něhož je třeba čerpat moudrost pro naše vlastní životy,“ uvedl Herman. Z jeho rukou převzal bibli ředitel knihovny Tomáš Kubíček a na oplátku mu daroval flash disk s její elektronickou verzí. Kniha bude součástí fondu historických tisků, prvotisků a rukopisů.

Bible kutnohorská byla vytištěna v tiskárně Martina z Tišnova v Kutné Hoře, tisk byl dokončen 14. listopadu 1489.
Je považována za výpravnou, unikátní literární - ale v širokém smyslu i kulturní - památku. I proto je její význam jako kulturního artefaktu nejen pro české země obrovský.

Pro Moravskou zemskou knihovnu v Brně je zisk 1. vydání Bible kutnohorské nedocenitelným přínosem, zvláště s ohledem na to, že její fondy dosud obsahovaly pouze exemplář kompletního 2. vydání. Nová akvizice tak umožní další výzkum v této oblasti.

Kristýna Bernášková
tiskové oddělení MK ČR


kategorie Tiskové zprávy