KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Bělobrádek chce dohodu s Evropou: Až k nám přijdou uprchlíci z Ukrajiny, také je zvládneme bez kvót
Zpět

Bělobrádek chce dohodu s Evropou: Až k nám přijdou uprchlíci z Ukrajiny, také je zvládneme bez kvót

Přidáno 2. 10. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
2. 10. 2015 Aktuálně.cz
Vicepremiér Pavel Bělobrádek varoval před uprchlickou vlnou z Ukrajiny. Česko by podle něj mělo s evropskými partnery vyjednávat, že se postará o ukrajinské běžence výměnou za to, že se nebude muset potýkat s uprchlickou vlnou z jihu. "Musíme vysvětlit našim partnerům, že se také staneme cílovou zemí. A že až se to stane, nebudeme na oplátku požadovat žádné kvóty," říká v rozhovoru.

"Na Ukrajině je 1,5 milionu vnitřních vysídlenců a my budeme jejich cílovou zemí. Musíme se na to připravit a musíme také našim kolegům říct, že potom nebudeme chtít přerozdělovací kvóty, že si s těmi lidmi budeme ochotni poradit sami," řekl Bělobrádek na čtvrteční mimořádné schůzi Sněmovny.
V rozhovoru pro Aktuálně.cz pak upozorňuje na to, že Evropa kvůli krizi na jihu zapomněla, že existují i jiné hrozby. " Musíme Unii upozornit, že migrace nehrozí pouze z Afriky a Blízkého východu, musíme to prosadit jako téma," uvedl Bělobrádek.

Varoval jste poslance, že Česku hrozí uprchlická vlna z Ukrajiny. Co s tím chcete dělat?

Je potřeba se na to začít připravovat. Pokud konflikt na Ukrajině neskončí, může se zvednout až 1,5 milionu vnitřních uprchlíků, kteří jsou ve velmi složité situaci. Jsem přesvědčen, že i mnoho našich měst bude ochotno je přijmout z toho důvodu, že je s nimi již dobrá zkušenost. Také bychom měli umožnit snadnější přístup k nám volyňským Čechům a jejich rodinám.

A co na evropské úrovni? Budete to chtít využít jako jeden z argumentů, proč by Česko nemělo dostat stálé kvóty na migranty z jihu?

Musíme vysvětlit našim partnerům, že se také staneme cílovou zemí. A že až se to stane, nebudeme na oplátku požadovat žádné kvóty. Že budeme ochotni si s těmito lidmi poradit sami.

Už je nějaký plán, jak to téma v Bruselu otevřít?

Já jako předseda KDU-ČSL o tom budu mluvit na summitu lídrů evropské lidové strany, kde budou i lidé jako Angela Merkelová.

Máte dojem, že evropští lídři na toto riziko zapomněli?

Myslím si, že se na to skutečně trochu zapomnělo. Je to pochopitelné, protože ta masa, která se sem valí z jihu, je tak obrovská, že zastíní fakt, že nejde o jediné riziko. Musíme Unii upozornit, že migrace nehrozí pouze z Afriky a Blízkého východu, musíme to prosadit jako téma.

Proč je pro Česko lepší přijmout ukrajinské uprchlíky?

Je to logické řešení. Jazyková bariéra u nich není tak velká a mají i vysokou schopnost se začlenit. Desetitisíce lidí už tu pracovaly.

 

kategorie Z médií