KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Bělobrádek: Babiš ujel nebo je nekompetentní
Zpět

Bělobrádek: Babiš ujel nebo je nekompetentní

Přidáno 19. 10. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
18.10.2015 tyden.cz David Jareš
Místopředseda vlády a šéf lidovců Pavel Bělobrádek tvrdí, že koalice se hádá méně než předchozí pravicové kabinety. "Je třeba se udržet a nenapadat kolegy z koalice," komentoval Bělobrádek v rozhovoru pro TÝDEN mediální přestřelku mezi ministrem financí Andrejem Babišem a lidoveckým místopředsedou Janem Bartoškem, kterého šéf ANO obvinil, že je zlobbovaný hazardní lobby.


*Premiér Sobotka sliboval, že se koalice nebude hádat. Daří se to dodržovat?

Celkem to jde, přeme se ve vládě méně než minulé vlády.

*Andrej Babiš nedávno označil místopředsedu sněmovny Bartoška z KDU-ČSL a poslance Šincla z ČSSD, že jsou zlobbováni hazardem. Poslanec Šincl Babiše označil za magora, jak byste postup předsedy ANO nazval vy?

Ministr financí vycházel z nepřesných informací, takže to možná vzniklo nedopatřením. Když vás někdo napadne dvakrát, tak se neudržíte. Neprospívá to atmosféře, ale nejsme stroje. Je třeba se udržet a nenapadat kolegy z koalice, jako to udělal Andrej Babiš Honzovi Bartoškovi.

*Na druhou stranu, Bartošek předložil návrh připravený herním průmyslem, jak dokazoval ministr financí, neměl Babiš tentokrát pravdu?

Ne, ministr ujel nebo je nekompetentní. Jan Bartošek pouze vyňal některé pasáže z vládní novely zákona o hazardu a předložil je, aby byla česká legislativa v souladu s evropskými normami, podobně jako kolega Volný, který řešil daňové záležitosti.

*Proč lidovci prosadili na herní automaty nižší poplatky?

To je opět nepřesnost, ministerstvo financí nedokázalo dlouho spočítat optimální výši poplatku za "bednu". Nakonec se dobrali k mezní částce 110 korun, která se ještě dá vybrat, ale s rizikem, že se část provozovatelů přesune do šedé či černé ekonomiky na úkor výběru. Schválených 80 korun je optimální částka, která vyšla jako nejideálnější pro výběr. Podle nás se při tomto poplatku vybere nejvíc peněz. Mně osobně je jedno, kolik ten poplatek je, klidně ať si to je 110 nebo 200 korun.

*Kdo řídí vládu, premiér, nebo místopředseda vlády a ministr financí?

Premiér, v jeho nepřítomnosti první místopředseda a v jeho nepřítomnosti místopředseda vlády. Ale to se ještě nestalo.

*Víte, jak to myslím, kdo je dominantní na schůzi vlády, například ministr financí je zvyklý rozhodovat, nesnaží se kabinet řídit?

To víc komentovat nechci.

*Není to první přestřelka, vláda se chytla kvůli zdravotnictví, kvůli pojišťovnám, kvůli OKD, naposledy kvůli hazardu. Je dva roky po volbách a za rok budou krajské volby. Zvládne vláda ještě něco, když už teď se střety stupňují?

Lidovci se půtek ve vládě snaží neúčastnit, nyní to byla výjimka, když byl terčem Bartošek. Většinou je to mezi ANO a ČSSD. Snažíme se nakonec dohodnout a daří se to. Je za námi kus práce. Nevidím nic, co by nás rozstřelilo.

*Podaří se prosadit třeba elektronická evidence tržeb? Do konce volebního období zbývají dva roky a nebyl schválen zákon, nemohlo se ani vypsat výběrové řízení.

Ministr financí nás ubezpečil, že to stihne za sedm měsíců.

*Přijmout zákon, vybrat dodavatele, postavit systém a rozběhnout ho?

Deklaroval, že to dokáže, a přebral za to odpovědnost.

*Většinu programových priorit se daří prosadit ČSSD, jak to ve vládě ANO snáší?

To je otázka na ANO. Mě zajímá to, jak se daří plnit náš program, do vládního programu jsme prosadili osmdesát procent našich priorit a padesát procent máme splněno. Nám jako straně s dlouhodobou vizí a programem se to možná plní snadněji než hnutí, jehož program se mění v průběhu volebního období.

*ANO se veze na antikorupční vlně, tento týden policie v masivním zásahu zadržela byznysmeny, politiky, expolitiky i policisty. Obviněný je i olomoucký hejtman Rozbořil z ČSSD, není to další hřebíček do rakve koalice?

Důležitý bude výsledek. Už tady byl zásah a vyšetřování a nebylo z toho nic, tak bych to nerad konkrétně komentoval. Doufám, že orgány činné v trestním řízení dovedou případ k cíli. Nepříjemné je to asi pro ČSSD, pro ODS je to možná menší problém, když Ivan Langer je delší dobu mimo politiku.

*Nebojíte se, že Babiš, vévodící předvolebním průzkumům a netrpící nedostatkem financí, zkusí vyvolat předčasné volby?

Bojím se jen Pána Boha. My ve vládě být za každou cenu nemusíme, jsme k účasti v ní vlastně odsouzeni, protože jsme si neuměli představit, že by se do vlády dostali komunisti nebo Úsvit. Navíc hrozba předčasnými volbami, počty nakoupených billboardů od ANO a podobně se opakuje každou chvíli.

*Nebyla by lepší nějaká programově příbuznější vláda?

Nejlepší by byla jednobarevná vláda KDU-ČSL, jako ideálního partnera si umím představit třeba německou CDU. Samozřejmě ve vládě kvůli naší velikosti hrajeme spíš roli juniorního partnera, ale na druhou stranu podstatné je, co dokážeme prosadit. A nám se daří realizovat většinu programových priorit. A nezáleží, kdo je předložil, zásadní je soulad s naším programem.

*Takže nemáte pocit, že byste byli fíkový list koalice?

Ne, dokážeme i jako menší koaliční partner dost věcí ovlivnit. Daří se i mírnit některé extrémní nápady jak z dílny ČSSD, tak i ANO.

*Které například?

Většinou v zahraniční oblasti, ve vztahu k Ukrajině nebo mírnit požadavky na rozpočet.

*Funguje vůbec vláda, když se její politici, zdá se, nejsou schopni dohodnout ani na postoji k uprchlíkům?

Není tam velký rozpor, i když někteří členové hlasují jinak, to je i v jiných věcech.

*A je v Česku debata věcná? Magda Vášáryová středoevropské země obvinila z nekřesťanského přístupu.

Křesťan musí pomáhat nebo se i obětovat. Nesmí však obětovat ostatní. Odmítat pomoc není správné, ale musíme rozlišovat, kdo pomoc potřebuje. Polovina běženců jsou zřejmě ekonomičtí migranti a my musíme myslet na ochranu našich hodnot.

*To nám ale Evropa vyčítá a tvrdí, že jsme xenofobové.

To je nepochopení, my pomáháme konkrétními věcmi, jen to nikdo nechce reflektovat. Nabídli jsme peníze, nabídli jsme lidi do Itálie a do Maďarska na hranice. Staré členské země raději řeší kvóty, které tím řeší domácí problémy. Evropa zvládne aktuální počty migrantů, ale na další už mít kapacitu nebude. Prostě na loď můžeme nabrat tolik lidí, kolik jich unese. Ani ženevské konvence nepočítají s takovou vlnou uprchlíků, musíme upravit azylové řízení a ochranu hranic. Musíme pečovat o naše hodnoty.

*Jsou ohroženy?

Pokud přijdou tisíce lidí a integrují se, tak ne. Ale velká množství ekonomických migrantů si přinese vlastní kulturu a bude ji chtít udržet, nemusí být ochotna respektovat svobodu. Lidská práva, rovnost pohlaví, náboženskou toleranci a podobně. Chci, aby moje děti vyrůstaly v zemi, kde je liberálně demokratický režim a nehrozí jim popravy za jiný názor.

kategorie Z médií