KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2015 Básník z europarlamentu
Zpět

Básník z europarlamentu

Přidáno 23. 1. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
23.1.2015 Právo Karolina Brožová
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) rozhodně nepředstavuje typického křesťana. Je rozvedený, píše odvážné erotické básně i prózu o vztahu mladého muže s vdanou ženou. Ve svých pětatřiceti letech se rozhodl říct si o křeslo místopředsedy lidovecké strany pro evropské záležitosti.

...

„Z byznysu jsem zvyklý říkat věci přímo. Taktizovat mě nebaví,“ vysvětluje.
Vysoké ambice lze vycítit i ze způsobu, jakým o sobě dává vědět v Evropském parlamentu. Za sebou má celkem třicet vystoupení na plenárním zasedání, tedy víc než jeho dva kolegové z KDU-ČSL dohromady. A aby byly jeho výstupy co nejlepší, dochází dokonce i na hodiny rétoriky. „On je trochu sólista,“ prozradil Právu europoslanec, který si nepřál být jmenován.

Zdechovský však má pro své počínání důvody. „Musíme být v Evropě vidět a slyšet. Je potřeba ukázat, že KDU-ČSL je proevropská strana. Euroskeptiků už bylo dost,“ objasňuje Právu, proč se domnívá, že by nové křeslo místopředsedy pro evropské záležitosti lidovcům pomohlo.

...

Víra kvůli bratrovi

„Pocházím z intelektuální rodiny. Naše kořeny sahají do roku 1497. Byli jsme drobná šlechta. Máma byla dětská lékařka na malém městě. Táta pocházel z živnostenské rodiny, nesměl studovat. Vyučil se, pak si dodělal maturitu a učil na zemědělském učilišti soustružení. Můj táta byl vodák, byl mistr Československa v jízdě na pramici. Byli jsme sportovní rodina,“ popisuje v kostce Zdechovský svou rodinu, která pochází z Havlíčkova Brodu.

Dětství europoslanci asi nejvíce poznamenal zdravotní stav jeho o tři roky staršího bratra Jana.

V roce 1988 se neprobudil z narkózy po banální operaci a dlouho to vypadalo, že zemře. „Rodina se začala točit kolem něj. Pamatuji si, že jsme hodně času trávili na cestách za ním do Motola,“ vypráví. Rodina se obrátila s žádostí o pomoc k léčitelům, kteří prý bratra zachránili. V té době se dosud nepraktikující katolíci obrátili k Bohu.

„Rodiče nám dali na výběr, jestli se chceme nechat také pokřtít. Já s tím v 15 letech dost bojoval. Když nám farář řekl, co smíme před svatbou a po svatbě, tak jsem z toho byl špatný. Vždycky jsem se ptal proč,“ vyprávěl Zdechovský. Nakonec však víru přijal.

V 18 letech mu zemřel otec a Zdechovský se rozhodl, že ulehčí situaci rodině a bude se živit sám. Začal psát do několika novin, později začal pracovat v rozhlase.

Když mu bylo 22 let, vyhrál výběrové řízení německé nadace a začal studovat Politickou komunikaci na Papežské salesiánské univerzitě. V roce 2004 získal titul Mgr. na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v oborech humanitní studia a pedagogika volného času, o čtyři roky později získal tentýž titul na Masarykově univerzitě v Brně v oboru Mediální studia a žurnalistika.

Když mu bylo 24 let, tak se oženil. „Svou první ženu jsem měl moc rád. Poznali jsme se při moderování setkání katolické mládeže ve Žďáru nad Sázavou. Ale manželství nefungovalo. Jí bylo 20 let, mně 24. Já byl zkušenější než ona,“ vysvětlil. Mladá rodina se dvěma dětmi žila u manželčiných rodičů, ale soužití nefungovalo. Tchyně mu prý dávala najevo, že jej nemá ráda.

Zdechovský se nakonec rozvedl a znovu oženil. Jeho současná žena Iva dříve pracovala pro ODS, pro kterou dělal jako podnikatel v oblasti PR kampaň.


Jeho soukromý život jej ovlivnil i v práci.

Kupříkladu kvůli těžkostem po rozvodu s první ženou se v politice bil zejména za častější rozhodování soudů ve prospěch střídavé péče manželů.
Za sebou má však i poněkud lehčí téma -kupříkladu se mu podařilo prosadit rozšíření kalendáře o několik dalších jmen - mezi nimi byl i Tobiáš (jméno jeho syna).
...

Do širšího povědomí se Zdechovský zapsal bojem za zrušení letního času. Nejdřív jako PR manažer toto téma propojil s kampaní, kterou dělal lidoveckému senátorovi Petru Pithartovi a později europoslankyni Zuzaně Roithové.

Nikomu se jej však nepodařilo prosadit, takže když sám kandidoval do Evropského parlamentu, nápad ve svém programu zase oprášil. Jak sám přiznal, příliš nadějí na úspěch si nedává: „Taková změna je běh na dlouhou trať.“

Snad právě proto se jako evropský poslanec raději zabývá problematikou emigrantů. Ta ho spojila dokonce s nejhlasitějším českým euroskeptikem, evropským poslancem Petrem Machem (Svobodní), se kterým se společně věnuje případu Evy Michalákové, jíž norské úřady odebraly její dvě děti.

...

Muslimové?
Přitvrdíme!


Právě vztah Evropské unie k muslimům a islámu jako takovému je pro europoslance poslední dobou hlavní téma. Domnívá se, že Evropa by měla v dodržování svých tradic a prosazování svých hodnot přitvrdit. Kdyby záleželo na něm, zakázal by prý na ulici nošení burek. „Připadá mi to ponižující. Proč by žena měla být zahalena?
Navíc jsou tu také obavy z terorismu,“ podotkl.

Do školy nebo do některých druhů profesí by muslimské dívky a ženy nesměly chodit ani v hidžábu.

Podle jeho mínění by bylo potřeba postarat se zejména o tu generaci muslimů, která v EU už vyrůstá.
„Jedná se o děti muslimských rodičů, kteří praktikovali, ale děti k tomu nevedly. Ty děti jsou pak kontaktovány někým přes sociální sítě a ten je motivuje, aby pomstily Mohameda nebo tak něco. To ani nevychází z koránu, je to jen zkratkovité jednání. Já muslimům říkám, že musí respektovat zem, ve které žijí, a zříct se protižidovské doktríny,“ dodal.

Řešení je prý jediné: „Musíme sáhnout do emigrační politiky. Musíme přitvrdit. Nesmíme slevit z našich hodnot - máme lidská práva, demokracii, svobodu slova. Ženy nejsou podřadné, mohou chodit do škol, nemusí se zahalovat.“

Jestli jeho plány na místopředsednické křeslo KDU-ČSL pro evropské záležitosti posvětí květnový sjezd strany, zůstává každopádně velkým otazníkem. „Uvidí se, jak budou vypadat jeho aktivity v Evropském parlamentu. Má originální nápady. Je to samorost, určitě ještě překvapí,“ míní Petr Pithart, kterému Zdechovský před lety dělal kampaň do Senátu.
...

Ani šéf strany Pavel Bělobrádek zatím nekouká na Zdechovského ambice s nadšením.
„Na nominace je brzy, žádnou nikdo ještě nedostal. Navíc -gesce se vždy rozděloval- po zvolení. Jak by skloubil Evropský parlament a úterní předsednictvo, to fakt nevím. Zuzana Roithová to nestíhala,“ podotkl pro Právo.

Místopředseda lidovců Jan Bartošek se domnívá, že by Zdechovský na funkci ve vedení schopnosti měl. Jako problém však také vnímá europoslancovy časové možnosti: „Znám ho jako cílevědomého člověka. Práci umí odvést.“

Bývalá europoslankyně a místopředsedkyně KDUČSL Roithová se domnívá, že časově to skloubit opravdu nelze. Zvažuje, že bude sama kandidovat. Podpořit chce také poslance Ondřeje Benešíka, který je předsedou výboru pro evropské záležitosti ve Sněmovně. „Ale to není nic proti panu Zdechovskému,“ řekla Právu.

...

Celé znění článku si můžete přečíst v deníku Právo ze dne 23.1.2015.


kategorie Z médií