KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2014 Z kraje do Bruselu. Šanci uspět mají čtyři kandidáti
Zpět

Z kraje do Bruselu. Šanci uspět mají čtyři kandidáti

Přidáno 10. 3. 2014 tiskové oddělení
Ilustrační foto
10.3.2014 Mladá fronta DNES Strana 1 Kraj Zlínský; Milan Libiger

Krajští politici mají reálnou šanci zasednout v příštím Evropském parlamentu. Na volitelných místech je například Michaela Šojdrová z KDU-ČSL (dvojka v celorepublikové kandidátce). Ta je společně s dvojkou ČSSD Olgou Sehnalovou, trojkou TOP 09 Stanislavem Polčákem a čtverkou ANO Martinou Dlabajovou jednou ze 4 nadějných kandidátů ze Zlínského kraje. Minulé volby ovládla ČSSD, která brala třetinu mandátů (7) a lidovci, jako součást nejsilnější evropské frakce, získali mandáty 2.
Ke comebacku do vysoké politiky by bývalé poslankyni Šojdrové mohla pomoct její profilace. Dlouhodobě se věnuje oblasti školství a je mimo jiné členkou správní rady Baťovy univerzity. Případný úspěch by této instituci jistě otevřel dveře k množství studentských a vědeckých výměn v rámci EU. „Chci zúročit zkušenosti, které jsem nasbírala,“ říká Šojdrová a dodává, že v oblasti meziuniverzitních výměn chce prosadit zejména jasná pravidla.

Kandidát TOP 09 a STAN Polčák se po případném zvolení hodlá zastat podnikatelů a apelovat na Brusel, aby svými opatřeními nekomplikoval lidem a zejména soukromníkům život.

Pokud ANO zopakuje výsledek z parlamentních voleb, získá mandát další zlínská kandidátka Dlabajová. „Umím se pohybovat v evropském prostředí, ale současně jsem patriotka“, říká Dlabajová, která již dříve v Bruselu zastupovala Zlínský kraj. Kandidáta z tohoto regionu mají i Komunisté a hnutí Úsvit.

Plné znění článku naleznete v deníku MF Dnes.
kategorie Aktuality