KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2014 TZ: Stanovisko KDU-ČSL k novele Zákona o státní službě
Zpět

TZ: Stanovisko KDU-ČSL k novele Zákona o státní službě

Přidáno 9. 4. 2014
Ilustrační foto
KDU-ČSL dnes na tiskové konferenci prezentovala své stanovisko k novele Zákona o státní službě. Vláda se k přijetí služebního zákona zavázala ve svém koaličním prohlášení z února 2014. Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek k tomu uvedl: „Vláda slíbila přijetí funkčního a kvalitního zákona o státní službě. Tento zákon musí zajistit odpolitizování státní správy, jasně definovat kritéria pro přijímání a odměňování úředníků, vytýčit podmínky kariérního postupu a zajistit vysokou úroveň vzdělanosti úředníků.“


KDU-ČSL se v novele zákona zaměřila především na tyto body:
 
1. Uspořádání státní správy
Smyslem služebního zákona nemá být předání politické moci z volených zástupců na nevolené úředníky, ale zavedení jasných pravidel pro volené zástupce, aby již nedocházelo k excesům se jmenováním nekompetentních osob.
 
2. Prorodinná státní správa
Demografické změny ve společnosti nutí ke změnám v přístupu k zaměstnancům. Státní správa by v tomto ohledu měla jít příkladem. KDU-ČSL trvá na tom, aby zaměstnancům s dětmi do ukončení prvního stupně základní školy bylo umožněno, pokud to příslušná funkce dovoluje, vykonávat práci z domova, mít částečný úvazek či flexibilní pracovní dobu (bez ústupové varianty).
 
3. Vzdělávání
Jedním z mála bonusů, které zákon může přinést, je možnost smysluplného vzdělávání úředníků, a to zejména v oblasti tzv. následného vzdělávání. KDU-ČSL ve vzdělávání úředníků vidí smysl a přínos pro efektivní a kompetentní řízení státu.


Miriam Farská
tisková mluvčí KDU-ČSL
731 603 864  
kategorie Tiskové zprávy