KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2014 TZ: KDU-ČSL k ukrajinské krizi
Zpět

TZ: KDU-ČSL k ukrajinské krizi

Přidáno 20. 3. 2014
Ilustrační foto
KDU-ČSL odsuzuje nejnovější kroky Ruska ohledně Krymu. V roce 1994 v Budapešťském memorandu dostala Ukrajina nejvyšší záruky bezpečnosti a územní celistvosti výměnou za to, že se vzdala jaderných zbraní. Záruky podepsaly USA, Velká Británie a Rusko. „Nejnovější vývoj na Ukrajině ukazuje, že pro Rusko je jakákoli smlouva cárem papíru,“ prohlašuje předseda výboru pro Evropské záležitosti poslanec Ondřej Benešík a dodává: „KDU-ČSL má za to, že z pohledu nešíření jaderných zbraní se stalo to nejhorší, co se mohlo stát. Rusko vzkázalo Severní Koreji a podobným, ať si s jadernou bombou pospíší,“ varuje Benešík.

 
Ukrajinská krize se dotýká České republiky velmi palčivě. Na Ukrajině žijí naši krajané a část Ukrajiny byla až do Ruskem zorganizovaného referenda součástí Československa. „S Podkarpatskou Rusí se stalo totéž, co s Krymem,“ upozorňuje předseda zahraniční komise a kandidát do Evropského parlamentu Pavel Svoboda. „V roce 1944 tam nebylo zorganizováno „referendum“ ale takzvané „veřejné schůze“ pod dozorem armády a na základě výsledku těchto schůzí byla Podkarpatská Rus připojena k SSSR. Česká republika nesmí nechat své krajany na holičkách,“ doplňuje ještě Svoboda stanovisko KDU-ČSL.

Předseda strany a vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek dnes na briefingu KDU-ČSL k ukrajinské krizi ocenil postoj vlády a ministra zahraničních věcí Zaorálka a odmítl postoj ministra průmyslu a obchodu Mládka, který se minulé úterý zastal Ruska. Zpětně také ocenil stanovisko KDU-ČSL ve věci uznání samostatného Kosova: „Velice mě mrzí, že tehdejší vláda samostatnost Kosova uznala a vytvořila tak precedens, který je v těchto chvílích tak aktuální.“

Řečníky doplnil místopředseda výboru pro obranu Ivan Gabal, který promluvil mimo jiné o dopadech dalších sankcí Evropské unie na ekonomickou situaci Ruska, která se již v současné době výrazným způsobem zhoršuje. Své tvrzení demonstroval na ekonomických indikátorech ruské ekonomiky.
 Miriam Farská
tisková mluvčí KDU-ČSL
731 603 864
 
kategorie Tiskové zprávy