KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2014 Tomáš Zdechovský: Zatímco média řešila Babiše, Česko přicházelo o miliardy!
Zpět

Tomáš Zdechovský: Zatímco média řešila Babiše, Česko přicházelo o miliardy!

Přidáno 28. 4. 2014 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Asi jste už o tom slyšeli. Ministr financí Andrej Babiš může být ve střetu zájmů kvůli jeho vedení firmy Agrofert. Dozvěděli jsme se o tom od delegace rozpočtového kontrolního výboru Evropského parlamentu pod vedením německé europoslankyně Ingeborg Grässleové. Asi si řeknete: Zase nám z EU přišli radit, co máme dělat a koho máme mít ve vládě? Copak nemá EU větší starosti, že řeší takový pitomosti? Jenomže zpráva měla vypadat úplně jinak.
 
Hlavní pozornost totiž věnovala delegace vedená Grässleovou kontrolním mechanismům, které mají dohlížet na čerpání z evropských fondů. Babiš zůstal na okraji pozornosti a v tiskové zprávě věnované návštěvě evropské delegace nebylo jeho jméno výslovně zmíněno ani jednou!

Metro dvakrát dražší než v Hamburku

Jednalo se o dalších ne zcela překvapivých věcech, které si ale zaslouží pozornost. Asi každému je jasné, že Česko nedopadlo příliš dobře, protože s čerpáním evropských dotací jsme byli na štíru už dlouho a nejasně nastavená pravidla umožňovala podvody. Některé projekty buďto naprosto nedávaly smysl jako např. zvedací most v Kolíně, pod kterým nikdy neprojela jediná loď, a další byly zase podezřele předražené. Zde nám může jako příklad posloužit rozšíření trasy A pražského metra, kde stavba jednoho kilometru byla dvakrát dražší než v Hamburku.

„Měli jsme dojem, že kontrolní a dohlížecí systém byl úmyslně nastavený tak, aby umožňoval neregulérnosti či dokonce podvody,“ uvádí německá europoslankyně ve svém tiskovém prohlášení. Při kontrole čerpání z evropských fondů byla zjištěna až 11% chybovost, a v roce 2011 přišlo Česko kvůli tomu o 14 miliard korun. Pověstná česká vychytralost a snaha obcházet pravidla tvrdě narazila. Až si zase budeme stěžovat na EU, hledejme problémy nejdříve u sebe.

Přeji hezký den a veselou mysl!

zdechovsky.blog.idnes.cz/c/407181/Zatimco-media-resila-Babise-Cesko-prichazelo-o-miliardy.html
kategorie Z médií